Mesleki anlamda geçici iş ilişkisinde özel istihdam bürosu ile kurulan geçici işçi sağlama sözleşmesi
Temporary employment contract with the private employment agency established in the professional temporary employment relationship
- Tez No: 561124
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN ASTARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Özel istihdam bürosu aracılığıyla geçici iş ilişkisi, 6715 sayılı Kanun ile değişik 4857 sayılı İş Kanununun 7 nci maddesinde; belirtilen koşullar çerçevesinde, Türkiye İş Kurumu tarafından izin verilen özel istihdam bürosunun kendisine iş sözleşmesi ile bağlı işçisini, geçici işverenle geçici işçi sağlama sözleşmesi yaparak bu işverene geçici olarak devretmesi şeklinde ifade edilmiştir. Güvenceli esneklik çerçevesinde hukukumuzda ilk defa 6715 sayılı Kanun ile düzenlenen mesleki anlamda geçici iş ilişkisinin özel istihdam büroları tarafından yapılacağı açıkça belirtilmiştir. Özel istihdam bürosu aracılığıyla geçici iş ilişkisinin bazı sınırlandırmalar ve yasaklar çerçevesinde kurulabileceği yasayla hüküm altına alınmıştır. Bu bağlamda, öngörülen hükümlerin doktrindeki görüşler ve yargı içtihatları bağlamında değerlendirilmesi önem arz etmektedir. Bu kapsamdaki tez çalışmamızın birinci bölümünde mesleki anlamda geçici iş ilişkisinin kurulmasını sağlayan özel istihdam bürolarının ulusal ve uluslararası normlar çerçevesinde tarihsel süreç içindeki gelişimi incelenmiştir. İkinci bölümde meslek edinilmiş geçici iş ilişkisinde özel istihdam bürosu ile geçici işveren arasında kurulan geçici işçi sağlama sözleşmesi kapsamında geçici iş ilişkisinin kurulabileceği işler, haller ve yasaklar incelenmiş, üçüncü bölümde ise geçici işçi sağlama sözleşmesinin sona ermesi ile ilgili hükümler doktrindeki tartışmalar ve Yargıtay kararları çerçevesinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The temporary employment relationship through the private employment agencies is being subject to Article 7 of the Labor Law No. 4857, amended by Law No. 6715. According to Art 7; under the conditions specified, the temporary employment relationship through the private employment agencies is that, within the Turkey Labor Institution permission, the employment contract between the employer and the employee continues to be in effect, the employee is obligated to perform work for the employer with whom the temporary employment relationship has been established. Within the framework of the assured flexibility, it is clearly stated that the temporary employment relationship, which is regulated by the Law No. 6715, will be carried out by the private employment agencies. It is stipulated by the law that the temporary employment relationship can be established within the framework of some restrictions and prohibitions through the private employment office. In this regard, it is important to consider the provisions in the context of the doctrine and the judicial case-law. In the first part of this thesis, the development of the private employment agencies within the historical process as part of the framework of national and international norms, which provides the establishment of a temporary employment relationship, is examined. In the second section, the temporary employment relationship between the private employment office and the temporary employer established under the contract for the provision of temporary employment's cases and prohibitions are examined and in the third part, the provisions regarding the termination of the contract for the provision of temporary workers are examined within the scope of the discussions in the doctrine and the Supreme Court decisions.