Örgütlerde proje yönetimi yaklaşımının çalışanların yönetim kararlarına katılım etkisinin incelenmesi
An analysis of the effects of project management approach in the organizations on the participation of employees into project management project decisions
  1. Tez No: 524920
  2. Yazar: SEYDA KONUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ERKAN TOZLUYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Günümüz pazar ortamında rekabeti sürdürebilmek için örgütlerin sürekli bir yenilenme, yeni ürün ve işler ortaya çıkarmaya ihtiyacı vardır. Amacı ve süresi belirli olan bu faaliyetler proje yönetimi disiplini altında hayata geçirilmektedir. Projelerin başarıya ulaşabilmesi, en önemli etken olan ekibin projeye aktif katılımı ile mümkün olmaktadır. Bu tez proje yönetim yaklaşımlarının çalışanların yönetim faaliyetlerine katılımlarına etkisini incelemek amacı ile hazırlanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde proje yönetimi ve çerçevesi hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde klasik proje yönetim yönteminde bilgi alanları ve bunların altında ilgili süreçler araştırılmıştır. Üçüncü bölüm ise çevik proje yönetimi yaklaşımının ve en yaygın yöntemi olan Scrum ve Kanban hakkında araştırma yapılmıştır. Dördüncü bölümde yapılan araştırma ile proje yönetiminde en yaygın iki metot olan klasik ve çevik yöntemlerin çalışanların yönetim faaliyetlerine katılımlarına etkisi incelenmiştir. Bu amaçla yazılım sektöründe projelerde yer almış ekip üyelerine uygulanan anket analiz edilmiştir ve tespit edilen korelasyonlar açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to be able to sustain competition in today's market environment, organizations need to constantly renew themselves, introduce new products and functionalities. These products, which have different purposes and durations, can be reached in project management discipline. Results can be achieved by the active involvement of the team, which is the most important factor in achieving success. This thesis is prepared with the aim of examining the effect of project management approaches on the participation of employees in management activities. In the first part, information about project management and framework was given. In the second part, the information areas in the classical project management method and related processes under them are investigated. The third part is about the agile project management approach and the most common methods, Scrum and Kanban. The fourth chapter is the examination of the two most common methods in project management, classical method and agile method with respect to their influence on the participation of employees into project management decisions. For this purpose, a questionnaire applied to the team members in the software sector was analyzed and the correlations detected were explained.