Farklı spor branşlarındaki çocukların ruhsal uyum düzeyinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative study of psychological adjustment levels of children in different sports branches
- Tez No: 524921
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM LEVENT İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı, farklı spor branşları ile uğraşan çocukların ruhsal uyum düzeylerinin anne ve öğretmenlerinin görüşlerine göre bazı değişkenler açısından karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Araştırma grubunu, 6-12 yaş aralığında bulunan en az bir yıl spor yapmış, lisanslı öğrencilerden; bireysel sporlarda (atletizm, yüzme, jimnastik) 67, mücadele sporlarında (karate, taekwondo) 61, takım sporlarında (voleybol, basketbol, futbol) 69 olmak üzere toplam 197 çocuk oluşturmaktadır. Grupların ruhsal uyum düzeyleri nevrotik sorunlar ve davranış sorunları alt başlıklarında incelenmek üzere tarama modelinde betimsel bir çalışma yolu izlenmiştir. Veri toplama aracı olarak Hacettepe Ruhsal Uyum Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın amaçları doğrultusunda anne ve öğretmenlerin Hacettepe Ruhsal Uyum Ölçeği'ne verdikleri cevaplardan toplanan verilerin analizinde, Mann Whitney U-Testi ve Kruskal Wallis H-Testlerine başvurularak nicelikler tablolarla ifade edilmiştir. Anlamlılık 0,05 düzeyinde test edilmiştir. Sonuç olarak, sporcu çocukların ruhsal anlamda uyumlu oldukları görülmüştür. Branş değişkeni bakımından gruplar arasında anlamlı bir farklılık görülmese de takım sporu ile uğraşan çocukların ruhsal uyum düzeylerinin en iyi olduğu, bunu bireysel sporlar ile mücadele sporlarının takip ettiği belirlenmiştir. Çocukların ruhsal uyum düzeylerinde cinsiyet, yaş ve spor yaşı bakımından anlamlı ölçüde farklılaşma olmadığı bulunmuştur. Ayrıca genel olarak sporcu çocukların annelerinin, öğretmenlerine nazaran çocuklarını daha uyumsuz olarak değerlendirdikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to analyze the mental adaptation levels of the children who are engaged in different sports branches based on variables gathering the point of view of their mothers and teachers. The research group comprised of 197 children in total who are licensed and have done sports at least for one year; some of these children at individual sports (e.g. swimming, athletics, gymnastics), 61 children at fighting sports (e.g. karate, taekwondo) and 69 at team sports (such as football, volleyball, basketball). A descriptive survey model has been applied in order to analyze the mental adaptation levels of each group regarding neurotic and behavioral problems. Hacettepe Mental Adaptation Scale (hereinafter HMAS) including the answers to the questions given by teachers and mothers to the HMAS has been used as data collection tool and the results were applied to charts based on the Mann Whitney-U and Kruscal Wallis H tests. The significance level was 0,05. As a result, children who do sports were found to be mentally adaptive. Even though there is no significant difference among the groups in terms of branch variables, it has been identified that children engaged in team sports have the best mental adaptation level and this is followed by individual and fighting sports. It was concluded that there is no significant difference among the adaptation levels of the children in terms of age, gender and sports age. Moreover, it was found that children doing sports were considered less adaptive by their mothers than by their teachers.