Romanya'da coğrafya eğitiminin temel özellikleri
Basic characteristics of geography education in Romania
- Tez No: 524922
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu araştırmada Romanya'daki coğrafya eğitiminin temel özellikleri incelenmiştir. Bu kapsamda, gelişen ve hızla değişen koşullar altında Romanya'daki coğrafya eğitiminin dünyadaki gelişmelerden nasıl etkilendiği, Romanya'daki coğrafya öğretmenlerinin, hangi şartlarda hangi öğretim yöntem ve tekniklerini tercih ettikleri araştırılmıştır. Buna ek olarak Romanya'daki coğrafya öğretiminde kullanılan öğretim materyalleri ve ders araçgereçleri ile coğrafya öğretiminde karşılaşılan temel sorunların neler olduğu saha çalışması ile incelenmiştir. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden durum çalışması yaklaşımı kullanılmış ve buna ek olarak öğretmenlere anket uygulanmıştır. Araştırmada ayrıca Romanya milli eğitim sistemi içerisinde uygulanan öğretim programları ve ders içerikleri, tarihsel süreçleri açısından doküman incelemesine bağlı olarak araştırılmıştır. Ayrıca Romanya'da Köstence ilinde görev yapmakta olan öğretmenlere anket uygulaması yapılarak bu süreçte öğretmenlerin yaşadıkları sıkıntılar ve problemler araştırılmıştır. Katılımcılar amaçlı örneklem yöntemi ile seçilmiştir. Verilerin toplanmasında, sınıf içi gözlemler, öğretmenlerle yapılan görüşmeler ve doküman incelemesi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre Romanyadaki coğrafya eğitimin genel durumunda, öğretim programları ile ders kitapları uyumlu görünürken, ders kitaplarının yeni yaklaşımları içermemesi, yıllarca içe kapanık bir ülke olarak serbestçe ders kitabı yazma kültürünün yavaş gelişmesine neden olmuştur. Diğer yandan coğrafya derslerinin, diğer kültür dersleriyle ortak sınıflarda işlendiği, coğrafya dersleri işlenirken çok nadir teknoloji kullanımına başvurulduğu belirlenmiştir. Bunun dışında öğretmen eğitimlerinin yeterli düzeyde olmadığı, arazi çalışmalarına maddi yetersizlikler nedeniyle ortaokul ve lise coğrafya derslerinde yeterince yer verilemediği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the basic features of geography education in Romania were examined. In this context, how geography education in Romania is influenced by the developments in the world, and the geography teachers in Romania, under which conditions they have chosen which teaching methods and techniques were researched. In addition, the teaching materials used in geography teaching in Romania and the course materials used in the teaching of geography are examined. In the study, the case study approach was used as a qualitative research design and in addition, a questionnaire was applied to the teachers. In the research, the curriculums and course contents applied in the Romanian national education system have been investigated in terms of historical process, depending on the document examination. In addition, a questionnaire was applied to the teachers who were working in the province of Constance in Romania, and the problems experienced by teachers during this period were investigated. Participants were selected by the purposeful sampling method. In the collection of data, classroom observations, interviews with teachers and document reviews were used. According to the findings, in the general case of geography education in Romany, while curricula and textbooks seem harmonious, the fact that textbooks do not incorporate new approaches led to the slow development of the textbook writing freely as a closed country for many years. On the other hand, it has been determined that geography lessons are processed in common classes with other culture lessons and very rare technologies are used when geography lessons are being processed. Apart from this, it is understood that the teacher training is not sufficient and there is not enough room in secondary school and high school geography courses due to financial difficulties in field studies.