Etkin vatandaşlık için otantik öğrenmenin kullanılması: Roman öğrencilerle bir eylem araştırması
Using authentic learning for effective citizenship: An action research with Roma students
- Tez No: 861712
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 333
Özet
Sosyal Bilgiler dersi, öğrencileri toplumsal yaşama etkin olarak dahil olabilecekleri bilgi, beceri ve değerler ile donatma hedefi üzerine bina edilmiştir. Tarih ve coğrafya eğitiminin yanında vatandaşlık eğitimi konusunda temel ders konumunda olan Sosyal Bilgiler, yeni neslin iyi birer vatandaş olarak yetiştirilebilmesi için öğrencilerin gerçek hayat problemleri ile yüzleşebilecekleri öğrenme yöntemleri ile işlenmelidir. Özellikle dezavantajlı konumda bulunan öğrenciler için Sosyal bilgiler dersinin okul içinde ve okul dışında gerçek hayata yönelik deneyimler ile yürütülmesi bu öğrencilerin ufuk açıcı deneyimler yaşamasını sağlayabilir. Bu araştırmanın amacı Roman öğrencilere etkin vatandaşlık becerilerinin kazandırılması sürecinde otantik öğrenmenin kullanımı sürecini incelemek ve bu sürece dair öğrenci, öğrenci velisi ve uzman katılımcı görüşlerini ortaya koymaktır. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden eylem araştırması kullanılmıştır. Araştırma, 2021-2022 eğitim öğretim yılında Sakarya ilinde Roman öğrencilerin öğrenim gördüğü bir devlet okulunun 5. sınıf öğrencileri ile 10 haftalık bir süre zarfında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşme formları, gözlem formu, öğrenci günlüğü, araştırmacı günlüğü, öğrenci odak grup görüşmesi, uygulama sürecine ilişkin video kayıtları ve öğrenci ürünleri aracılığıyla toplanmıştır. Veriler betimsel analiz yoluyla çözümlenmiştir. Araştırma öncesinde Roman öğrencilerle yapılan görüşmeler sonucunda öğrencilerin, öğrencilerin vatandaşlık kavramını aynı ülkede yaşamak, olumlu davranışlar göstermek ve çeşitli meslekler ile tanımladıkları, etkin vatandaşlığı ise olumlu kişilik özelliklerine sahip olmak, sorumlu davranışlar göstermek, yardımsever ve vatanseverlik olarak tanımladıkları belirlenmiştir. Görüşmeler sonucunda öğrencilerin yaşadıkları ortamın sorunlarının farkında oldukları, öğrencilerin ailelerinin ise sorunların çözümüne katkı sunmak yerine yardım bekler konumda bulunduklarını tespit edilmiştir. Öğrencilerin bir çocuk olarak sorunların çözümüne katkı sunabileceklerini düşünmedikleri belirlenmiştir. Öğrencilerin bir sorunun iş birliğiyle çözümü için çalışma deneyimlerinin sınırlı olduğu görülmüştür. Araştırmanın etkin vatandaşlık becerilerinin kazandırılmasında otantik öğrenme sürecinin işleyişine ilişkin şu sonuçlara ulaşılmıştır: Roman öğrenciler, etkinlikler için gerekli araştırma çalışmalarını evde ya da diğer okul dışı ortamlarda sürdürememektedirler. Otantik öğrenme sürecinin verimli yürütülebilmesi için okul yöneticilerinin desteğine ihtiyaç duyulmaktadır. Öğrencilerin bazı durumlarda etkinlikler ile etkinliklerin temel amacı olan ''etkin vatandaşlık becerileri'' arasında ilişki kurmakta zorlandığı görülmüştür. Roman öğrencilerde etkinlikler için uzman katılımcıların okula gelerek kendilerine destek sağlamayacağına dair bir ön yargı bulunmaktadır. Uzman katılımcıların etkinlikler öncesinde öğrenci grubunun seviyesi hakkında bilgilendirilmesi gerekmektedir. Otantik öğrenme uygulamaları öğrencilerde yeni öğrenmeler için merak uyandırmaktadır. Okul dışı öğrenme ortamlarında öğrencilerin güvenliğinden emin olunamazsa dijital ortamların kullanımı ile otantik öğrenme desteklenmelidir. Otantik öğrenme sürecinde öğrenciler mesleki çalışma ortamları hakkında bilgi ve deneyim kazanmıştır. Öğrenciler otantik öğrenme sürecini eğlenceli bulmuşlar, süreç içinde yaparak öğrenebildiklerini fark etmişlerdir. Otantik öğrenme süreci öğrencilerin okula karşı tutumlarını olumlu yönde etkilemiştir. Otantik öğrenme sürecinin etkin vatandaşlığa yönelik kazanımlarının kalıcı olduğu görülmüştür. Otantik öğrenmenin Roman öğrencilerin etkin vatandaşlık becerilerinin gelişimine katkısına ilişkin sonuçlara bakıldığında; otantik öğrenmenin etkin vatandaşlık becerilerinden sırasıyla iletişim, dijital okuryazarlık, sosyal katılım, araştırma, iş birliği, gözlem, Türkçeyi doğru, güzel ve etkili kullanma, karar verme, kanıt kullanma, eleştirel düşünme, finansal okur yazarlık, problem çözme ve girişimcilik becerilerinin kazandırılmasında kullanılabileceğini göstermektedir. Araştırma sonrasında öğrenci, öğrenci velileri ve uzman katılımcılar ile yapılan görüşmeler, otantik öğrenmenin etkin vatandaşlık becerilerinden özellikle iletişim ve sosyal katılım becerilerinin gelişimine katkı sağladığını göstermektedir. Görüşme sonuçları Roman öğrencilerin otantik öğrenme ile okula karşı tutumlarında olumlu değişim olduğunu göstermektedir. Öğrenciler, öğrenci velileri ve uzman katılımcılar otantik öğrenmenin tekrar kullanımına olumlu bakmaktadırlar. Araştırmanın tüm sonuçları birlikte değerlendirildiğinde, otantik öğrenmenin Roman öğrencilere etkin vatandaşlık becerilerinin kazandırılmasında işlevsel bir yöntem olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Social Studies course is based on the goal of equipping students with the knowledge, skills and values that will enable them to participate actively in social life. Social Studies, which is the basic course in citizenship education in addition to history and geography education, should be taught with learning methods that students can face real life problems to raise the new generation as good citizens. Especially for disadvantaged students, conducting social studies courses in and out of school with real-life experiences can provide these students with stimulating experiences. The purpose of this study is to examine the process of using authentic learning in the process of teaching effective citizenship skills to Roma students and to reveal the views of students, parents and expert participants on this process. Action research, one of the qualitative research designs, was used in the study. The research was carried out over a period of 10 weeks in the 2021-2022 academic year with 5th grade students at a public school in Sakarya province where Roma students are educated. The data were collected through semi-structured interview forms, observation form, student diary, researcher diary, student focus group interview, video recordings of the implementation process and student products. The data were analyzed through descriptive analysis. As a result of the interviews conducted with Roma students before the research the students defined citizenship as living in the same country, showing positive behaviors and various professions, and defined active citizenship as having positive personality traits, responsible behaviors showing, benevolence and patriotism. Interviews As a result, students are aware of the problems of the environment they live in, students' families, instead of contributing to the solution of the problems, provide assistance It was determined that they were in a waiting position. Students as a child It was determined that they did not think that they could contribute to the solution of problems. Students' experiences of working for the solution of a problem in cooperation limited. The following conclusions were reached regarding the functioning of the authentic learning process in the acquisition of effective citizenship skills: Roma students are not able to carry out the research work necessary for the activities at home or in other out-of-school environments. For the authentic learning process to be carried out efficiently, the support of school administrators is needed. In some cases, students had difficulties in establishing a relationship between the activities and the main purpose of the activities, which is“active citizenship skills”. Roma students have a prejudice that expert participants will not come to the school to provide support for the activities. Expert participants should be informed about the level of the student group before the activities. Authentic learning practices arouse curiosity in students for new learning. If the safety of students in out-of-school learning environments cannot be ensured, authentic learning should be supported using digital environments. In the authentic learning process, students gained knowledge and experience about professional working environments. Students found the authentic learning process fun and realized that they could learn by doing in the process. The authentic learning process had a positive effect on the students' attitudes towards the course. The results regarding the contribution of authentic learning to the development of effective citizenship skills of Roma students show that authentic learning can be used in the acquisition of communication, digital literacy, social participation, research, cooperation, observation, using Turkish correctly, beautifully, and effectively, decision making, using evidence, critical thinking, financial literacy, problem solving and entrepreneurship skills respectively. Interviews with students, parents and expert participants after the research show that authentic learning contributes to the development of effective citizenship skills, especially communication and social participation skills. The interview results show that there is a positive change in Roma students' attitudes towards school with authentic learning. Students, parents and expert participants have a positive view of the use of authentic learning again. When all the results of the research are evaluated together, it is concluded that authentic learning is a functional method in teaching effective citizenship skills to Roma students.