Kültür turizmine katılan turistlerin seyahat motivasyonlarının tekrar ziyaret etme niyetine etkisi: Şeb-i Arûs örneği
The influence of travel motivations of tourists participating in cultural tourism on their revisit intention: The case of Seb-i Arus
  1. Tez No: 741295
  2. Yazar: FİGEN KALKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA CÜNEYT ŞAPCILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışmanın temel amacı kültür turizmine katılan turistlerin seyahat motivasyonlarının tekrar ziyaret etme niyetlerine etkisinin ölçülmesidir. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Anketler yerli ve yabancı olmak üzere 410 katılımcıya uygulanmıştır. Araştırmanın örneklem grubu 7-17 Aralık 2019 tarihlerinde Şeb-i Arûs törenlerine gelen ziyaretçilerden oluşmaktadır. Katılımcılara uygulanan anketlerden elde edilen birincil veriler paket program kullanılarak analiz edilmiştir. Analizlerde basit doğrusal regresyon, bağımsız gruplar t-testi ve ANOVA kullanılmıştır. Araştırma sonucunda kültür turizmi kapsamında Konya'ya gelen ziyaretçilerin geliş amaçlarının Şeb-i Arûs törenlerine katılmak olduğu, törenlere katılan ziyaretçilerin aile ve arkadaş tavsiyesi ile geldikleri ve başkalarına tavsiye edecekleri, aynı zamanda törenlere tekrar katılmak istedikleri sonucuna ulaşılmıştır. Seyahat motivasyon kaynaklarından itici ve çekici faktör alt boyutları ile seyahat memnuniyeti, tekrar ziyaret etme niyeti ve tavsiye durumu arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca, katılımcıların Şeb-i Arûs törenleri hakkındaki düşünceleri ile tekrar katılma istekleri arasında anlamlı farklılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this study is to measure the influence of travel motivations of tourists participating in cultural tourism on their revisit intention. In the study, the questionnaire form was used as a data collection tool. The questionnaires were conducted with 410 domestic and foreign participants. The sample group of the study consists of visitors who came to Seb-i Arus, the Reunion Night, ceremonies between 7th of December 2019 and 17th of December 2019. The primary data obtained from the questionnaires conducted with the participants were analysed using a package program. Simple linear regression, independent samples t-test, and ANOVA were used in the analysis. As a result of the study, it was concluded that the purpose of the visitors coming to Konya within the scope of cultural tourism was to participate in the Seb-i Arus ceremonies, that the visitors who attended the ceremonies came at the recommendation of their families and friends and would recommend it to others, and that they also wanted to attend the ceremonies again. A significant correlation was found between the push and pull factor sub-dimensions from travel motivation sources and travel satisfaction, revisit intention, and recommendation status. A significant difference was also found between the participants' opinions about Seb-i Arus, the Reunion Night, ceremonies, and their willingness to participate again.