Lise öğrencilerinin anne baba ilişkileri ve bağlanma durumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
High school students' relationship with parents and peers the analysis of correlation between attachment styles
- Tez No: 524942
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın amacı, lise öğrencilerinin anne baba ilişkileri ve bağlanma durumları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın örneklemini, tabakalı rastgele örnekleme yoluyla seçilen, 177 Sosyal Bilimler öğrencisi ve 246 Endüstri Meslek Lisesi öğrencisi olmak üzere toplam 423 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla, araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”, Erkman danışmanlığında Görkem (2007) tarafından geliştirilen“Anne/Baba Genç İlişkiler Ölçeği”ve Günaydın, Selçuk, Sümer ve Uysal (2005) tarafından ergen öğrencilere uyarlanan“Ebeveyn ve Arkadaşlara Bağlanma Envanteri-Kısa Formu (EABE-KF)”kullanılmıştır. Elde edilen bulgular incelendiğinde; Öğrencilerin“Ebeveyn ve Akrana Bağlanma Envanteri”nin alt boyutlarından olan“Anne-Baba Bağlanma Envanteri ve Akrana Bağlanma Envanteri”nden aldıkları puanlar ile“Anne-Baba Genç İlişkileri Ölçeği”nin alt boyutlarından olan“Anne-Genç ve Baba-Genç İlişkileri Ölçeği”nden aldıkları puanlar arasında pozitif orta düzeyde manidar bir ilişki saptanmıştır. Öğrencilerin“Anne Baba-Genç İlişkileri Ölçeği”nin alt boyutlarına ait puan ortalamaları incelendiğinde,“Anne- Genç İlişkileri”puan ortalamaları X ̅=152,251,“Baba-Genç İlişkileri”puan ortalamaları ise X ̅= 153,740'tır.“Ebeveyn ve Akrana Bağlanma Envanteri'nin”alt boyutlarına ait puan ortalamaları incelendiğinde ise“Akrana Bağlanma Ölçeği”puan ortalamaları X ̅=37,198;“Ebeveyne Bağlanma Ölçeği”puan ortalamaları ise X ̅=37,310'dur. Bunun yanı sıra öğrencilerin ebeveyn ve akrana bağlanma puan ortalamaları, cinsiyet, okul türü, devam edilen sınıf, kardeş sayısı, baba yaşı ve anne babanın öğrenim durumuna göre istatistiksel olarak anlamlı fark göstermektedir (p|0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between parents and attachment styles of students of Social Sciences and Industrial Vocational High School. The sample of the study comprises 177 Social Science students and 246 Industrial Vocational High School students selected by stratified random sampling. 267 female students and 156 male students represent the sample. In the dataset, the extreme value scanning is applied and the samples with the extreme values were determined and discarded from the dataset. Thereafter the analysis is continued with 423 samples, n = 423. Personal information form prepared by the researcher in order to collect data in the research;“Short Form of the Perception of Psychological Maltreatment Inventory for Adolescents (POPMIFA) ”developed by Görkem (2007) in Erkman's supervision to measure the levels of perceived emotional abuse of adolescents, Günaydın, Selcuk, Sumer and Uysal's (2005)“Inventory of Parent and Peer Attachment, (IPPA-SF)”that is applied to adolescent students in Turkey is used. As a result of the analyzes conducted, it is determined that there is a positive moderately significant correlation between the scores obtained from the“Inventory Parental Attachment and Inventory Peer Attachment ”which are the sub-dimensions of“ Inventory of Parent and Peer Attachment ”and the scores obtained from“Mother Form and Father Form ”which are sub-dimensions of“The Perception of Psychological Maltreatment Inventory for Adolescents (POPMIFA)”. When score averages belong to“The Perception of Psychological Maltreatment Inventory for Adolescents”are analyzed the sub-dimension score average of“Mother Form”X ̅=152,251; and“Father Form ”score average is X ̅=153,740. When the average scores belonging to the sub-dimensions of“Inventory of Parent and Peer Attachment”are examined, it is observed that the average score of“Peer Attachment Scale”is X ̅=37,198; and the average score of“Parental Attachment Scale”is X ̅=37,310. In addition, it has been concluded that parents and peer attachment shows a statistically significant difference based on gender, type of the school, class, the number of siblings, the age of the father, education level of parents. Also, it has been found out that adolescent's mother's age has an influence on peer attachment, while it is otherwise for parental attachment. In addition, while being birth mother creates a statistically significant difference on peer attachment; no such a correlation is found for parental attachment. Average scores of the“POPMIFA”; shows statistically significant difference according to gender, school type, class, mother's age, education level of parents, whereas the number of siblings, father's age do not show any statistically significant difference. In addition, it has been concluded that when mother's age is an important factor on peer attachment, it is not effective on parental attachment.