Okul müdürlerinin öğretmen liderliğine ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Investigation on opinions of principals regarding teacher leadership
- Tez No: 524959
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmada, okul müdürlerinin öğretmenlerin liderlik davranışlarına ilişkin görüşleri incelenmiştir. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış ve olgubilim deseni benimsenmiştir. Bu bağlamda 2016-2017 eğitim-öğretim yılı Ankara ili, Etimesgut ilçesinde seçilen okullarda çalışan 18 ilkokul müdürüne, araştırmacı tarafından hazırlanan 7 soruluk görüşme formu uygulanmıştır. Görüşmeler yüz yüze yapılmıştır. Elde edilen verilere göre; öğretmenlerin sergiledikleri liderlik davranışlarının toplumu etkileme ve geliştirmeye yönelik olduğunu ön plana çıkmıştır. Görüşmeye katılan müdürler öğretmenlere liderlik yapma fırsatının verilmesini savunmuşlar aynı zamanda lider öğretmenlerin kararlara katılmasının gerekliliğinden bahsetmişlerdir. Liderlik davranışı gösteren öğretmenlerin okul gelişimine olan katkıları incelendiğinde ortak payda sosyal etkinliklerde oluşmuştur. Okul müdürlerinin liderlik davranışı sergileyen öğretmenleri en çok proje alt kategorisinde desteklemektedirler. Okul müdürlerinin öğretmenlerin liderlik davranışlarını engelleyebilecek tavırlarda,“Öğretmenlerini Dinlemeyen, Önerilere Kapalı Olma”ve“Sorumluluk veya Yetki Vermeme”kodları konusunda birleşen görüşler yoğunluktadır. Okul müdürlerinin öğrenmeye uygun okul ortamı yaratma rolleri öğretmenlerin fikirlerine saygı duyma ve takım çalışmalarını desteklemekten geçtiği ortak düşünce olarak ön plana çıkmıştır. Öğrenen okul yaratma girişiminde bulunan öğretmenleri müdürlerin büyük çoğunluğunun desteklediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the opinions of school principals on the leadership behavior of teachers were examined. Qualitative research method was used in this research and phenomenology pattern was adopted. In this context, a questionnaire consisting of 7 questions prepared by the researcher was applied to 18 elementary school principals working in selected schools in the province of Etimesgut in the academic year of 2016-2017. Negotiations were made face to face. According to the obtained data; it is in the foreground that the leadership behaviors exhibited by teachers are aimed at influencing and improving the society. The directors who participated in the interviews advocated giving the teachers the opportunity to lead, and at the same time mentioned the necessity of the leading teachers to participate in the decisions. When the contribution of teachers who showed leadership behavior to school development was examined, common denominator was formed in social activities. School principals support teachers who exhibit leadership behavior mostly in the sub-category of the project. In the attitudes of school principals which can prevent teachers' leadership behaviors, there are concentrated opinions on“Do not listen to teachers, Closed to Suggestions”and“Not Providing Responsibility or Authority”codes. The role of school principals in creating a school environment conducive to learning has come to the forefront as a shared idea of respecting teachers' ideas and supporting teamwork. Teachers who are attempting to create a learning school are supported by the vast majority of principals.