Kuşakların motivasyonel öncelikleri: Bilişim sektöründe bir araştırma
Motivation priorities of generations: A research in information technology
  1. Tez No: 524963
  2. Yazar: HABİB ADIBELLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE NECLA KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çalışma koşullarının ve çalışan profilinin değişmesiyle beraber çalışanların motivasyonel öncelikleri de değişmektedir. Bu çalışma, iş hayatında farklı kuşakların motivasyonel öncellikleri arasındaki farklılıkları incelemek ve çalışan motivasyonunu arttıran etmenleri belirlemek için tasarlanmıştır. Bu çalışma kapsamında Garanti Teknoloji A.Ş. çalışanlarıyla görüşmeler yapılmış ve görüşmeler katılımcıların izniyle kayıt altına alınmıştır. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Katılımcılara, motivasyonlarını etkileyen faktörleri belirlemek için önceden hazırlanmış soruların dışında verdikleri cevaplar doğrultusunda başka sorular da sorulmuştur. Analizler sonucunda, bilişim sektöründe çalışan Y ve Z kuşağının motivasyonunu etkileyen faktörler arasında farklılıklar olduğu gözlemlenmiştir. Y kuşağını motive etmek için kullanılan yöntemler Z kuşağının motivasyonunu sağlamak için yeterli olmadığı ve Z kuşağının motive olmak için bundan önceki diğer kuşaklardan farklı beklentileri olduğu belirlenmiştir.Özellikle Z kuşağının iş hayatına başlamasıyla, onları anlamak ve onlar için farklı motivasyon yöntemleri belirlemek, bu kuşağın verimliliğini ve sürekliliğini sağlamak için önem kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
Motivation priorities of employees are changing with working conditions and employees' profile changes. This study is designed for examining differences of generation motivation priorities and determining factors needed to increase motivation of employees. For this study, some recorded interviews with the permission were made with employees of Garanti Teknoloji Inc. Semi-structured interviews have been chosen as data collection method in this thesis. In addition to the questions related with motivation priority prepared before interview, some other questions were asked during interview related with the answers of participants. According to this analysis, differences are observed about motivation methods between generation Y and generation Z of information technology employees. Motive factors for generation Y may be insufficient for the motivation of generation Z. Generation Z expects different motivation factors than what generation Y expects. Especially by starting business life, understanding behaviours and determining motivation methods for generation Z is gaining importance to increase productivity and permanency.