X, Y ve Z kuşağı çalışanlarının motivasyon araçları arasındaki farklılıklar
Differences between motivational tools of generation X, Y and Z employees
  1. Tez No: 691258
  2. Yazar: BÜŞRA ALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELVER YILDIZ BAĞDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, X, Y ve Z Kuşağı çalışanlarının motivasyon araçları arasındaki farklılıklar incelenmiştir. Bu amaçla öncelikle literatür araştırılması yapılarak yazın alan ele alınmıştır. Araştırmanın örneklemini beyaz yaka olarak çalışan X, Y ve Z Kuşağı çalışanları ve insan kaynakları uzmanları oluşturmaktadır. Araştırmada yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi kullanılmıştır. Günümüzde çalışma hayatının yoğun bir kesimini oluşturan X, Y ve Z kuşağının yaşantıları ve dönem özellikleri birbirinden farklıdır. Bu durum iş hayatındaki motivasyonlarını da yönlendirmektedir. Sonuç olarak, X, Y ve Z Kuşağı çalışanlarının motivasyon araçları farklılık göstermektedir. İnsan kaynakları çalışanları da motivasyon araçlarını belirlerken kuşaklara göre ayrım yapmamaktadır. Ancak İnsan kaynakları çalışanları kuşakların motivasyon araçları arasındaki farklılığın farkındadır ve gelecek kuşakların çalışma hayatına hazırlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the differences between the motivational decency of X, Y and Z Generation employees were examined. For this purpose, literature research was carried out first and articles were examined. The sample of the research consists of Generation X, Y and Z employees and human resources experts working as white collar. The semi-structured interview method was used in the research. Currently, the lives of Generation X, Y and Z, which make up a busy segment of working life, are different from each other in the characteristics of the period. It also affects their motivation in business life. As a result, the motivational tools of Generation X, Y and Z employees differ. Human resources employees also do not distinguish between generations when determining motivational tools. But human resources employees are aware of the difference between the motivational tools of generations and prepare for the working life of future generations.