Orta öğretim kurumlarına devam eden 14-18 yaş arası ergenlerin anne baba tutumları ve öz anlayışlarının sosyal görünüş kaygılarına etkisi
The effect of parental attitudes of adolescents between 14-18 years old studying in secondary education and their self-compassion on their social appearance anxiety
- Tez No: 524974
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmamın amacı, orta öğretim kurumlarına devam eden 14-18 yaş arası ergenlerin anne baba tutumları ve öz anlayışlarının sosyal görünüş kaygılarına etkisini incelemektir. Araştırmanın örneklemini, 2016-2017 eğitim öğretim yılında Ankara ilinin farklı ilçelerinde bulunan farklı liselerden tabakalı rasgele örnekleme yolu ile seçilen 465 öğrenci (346 kız ve 119 erkek) oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak ''Kişisel Bilgi Formu“, ”Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği (SGKÖ)“, ”Öz Anlayış Ölçeği“ ve ”Algılanan Anne Baba Davranışları Envanteri '' kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, One-Way ANOVA (Tek Yönlü Varyans Analizi), Mann Whitney U-Testi ve Bağımsız Gruplar için T testi kullanılmıştır. Veriler arasındaki ilişkiyi tespit etmek için Spearman's Rho kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar incelendiğinde; Sosyal görünüş kaygısı ve öz anlayış arasında negatif yönde düşük düzeyde manidar bir ilişki tespit edilmiştir. Sosyal görünüş kaygısı ve algılanan anne baba tutumları arasında negatif yönde düşük düzeyde manidar bir ilişki tespit edilmiştir. Sosyal görünüş kaygısının, erkeklerde, İmam Hatip Liselerinde öğrenim görenlerde, anne ve baba yaşı 30'dan küçük olan ve gelir düzeyi düşük olan ailelerde yaşayan ergenlerde daha yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca anne ve babanın öğrenim durumunun ergenlerde görülen sosyal görünüş kaygısını etkilemediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this research is to analyze the effect of parental attitudes of adolescents between 14-18 years old studying in secondary education and their self-compassion on their social appearance concerns. The sample of the research consists of 465 students (346 female and 119 male) selected by stratified random sampling from the different high schools in the district of city of Ankara in 2016-2017 academic year. We have used“Personal Information Form”,“Social Appearance Anxiety Scale (SAAS)”,“Self-Compassion Scale”and“Perceived Parental Behaviors Inventory”as a data collection tool. For evaluation of the data, we have utilized One-Way ANOVA (One-Way Variance Analysis), Mann Whitney U-Test, and T test for Independent Groups. Sperarman rho was used to determine the relationship between the data. When we examine the results, which have been obtained, we have found a negative, low and clear relation between the social appearance anxiety and self-compassion. We have found a negative, low and clear relation between the social appearance anxiety and perceived parental behaviors. We have found that social appearance anxiety is higher in adolescences who live in a low-income family, whose father and mother are younger than 30 years old, who have a plenty of, who study at Religious High Schools for men In addition, have a low social appearance anxiety. Furthermore, we have concluded that the variables such as birth order, mother education status, father education status, do not affect the social appearance anxiety in adolescences.