Bazı meteoritlerin petrografik ve elemental analiz yöntemleri ile incelenmesi
Investigation of some meteorites by petrographic and elemental analysis techniques
  1. Tez No: 525001
  2. Yazar: ERSİN KAYGISIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZA GÜZELÇİMEN, DOÇ. DR. NAMIK AYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmanın amacı, Bursa, Fethiye ve Didim meteoritlerini (Türkiye'nin farklı bölgelerine düşmüş) ve Fas meteoritini (yurtdışından getirilmiş) farklı modern analitik yöntemler kullanılarak sınıflandırmak, bu meteoritlerin element-izotop bileşimlerini belirlemek, elde edilen sonuçları literatürdeki diğer meteoritler ile karşılaştırmak ve meteoritlerin kaynağını araştırmaktır. İlk aşamada, meteoritlerin mineralojik bileşimleri belirlenmiştir ve petrografik ve dokusal incelemeleri yapılmıştır. Meteoritlerden alınan ince kesitler üzerinde yapılmış petrografik incelemelerden sonra, gözle ayırt edilemeyen minerallerin belirlenmesi amacıyla X-ışını Kırınımı (XRD) yöntemi analizleri gerçekleştirilmiştir. Meteorit örnekleri üzerinde tüm kayaç jeokimya analizleri yapılmıştır. İndüklenerek Eşleşmiş Plazma Atomik Emisyon Spektrometresi (ICP-AES) yöntemi kullanılarak, meteoritlerin ana oksit element analizleri yapılmıştır. Meteoritlerin nadir toprak element ve iz element konsantrasyonları İndüklenerek Eşleşmiş Plazma Kaynaklı Kütle Spektrometresi (ICP-MS) yöntemi kullanılarak ölçülmüştür. Benzer şekilde hazırlanmış olan ince kesitlerde, her bir mineralde belirlenen noktaların Elektron Prob Mikro Analiz (EPMA) ile ana oksit ve bazı iz element içerikleri belirlenmiştir. Ayrıca meteoritlerin iç yapıları, Taramalı Elektron Mikroskopi-Enerji Yayılımlı X-ışını (SEM-EDX) yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Bu çalışmada Türkiye'deki meteor araştırmaları için yeni veriler üretilerek, mevcut literatüre katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to classify Bursa, Fethiye and Didim meteorites (fallen in different regions of Turkey) and Morocco meteorite (imported from abroad) by using different modern analytical methods, to determine the element-isotopic composition of these meteorites, to compare the results obtained with other meteorites in the literature and to investigate the source of meteorites. In the first stage, the mineralogical composition of meteorites have been determined and petrographic and textural investigations have been made. After petrographic investigations on thin sections taken from meteorites, the analysis of X-Ray Diffraction (XRD) method has been performed to determine the indistinguishable minerals. All schist geochemical analysis have been done on meteorite samples. The major oxide elemental analysis of the meteorites have been done by using the Inductively Coupled Plasma Atomic Emission Spectrometry (ICP-AES) method. Rare earth element and trace element concentrations of meteorites have been measured by using Inductively Coupled Plasma Mass Spectrometry (ICP-MS) method. In the thin sections prepared similarly, major oxide and some trace element concentrations of the points assigned on each mineral have been determined by Electron Probe Micro Analysis (EPMA). Moreover, the inner structures of meteorites have been described by Scanning Electron Microscope- Energy Dispersive X-ray (SEM-EDX) method. It has contributed to the current literature by producing new data on meteorite research in Turkey in this study.