Veri görselleştirmelerinin temsiliyet olanağı bağlamında, dil olarak tasarım
In the context of representational possibility of data visualization, representation as language
  1. Tez No: 525038
  2. Yazar: ELİF KILIÇDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEREF EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, veri görselleştirmesinin temsiller (tasarılar) oluşturabilmesinin mantıksal yapıya sahip olmasından ileri geldiğini iddia eder. Böylece pratik bir temsil (tasarım) sistemi olan veri görselleştirmesinden hareketle pratikte işleyen tüm temsil (tasarım) sistemlerinin mantıksal yapıda olduğunu öne sürer. Bu bağlamda mantıksal bir yapıya sahip olmanın, temsilin (tasarımın) gerçekleşmesinin zorunluluğu (doğası) olduğunu göstermeyi amaçlar. Bu amaç doğrultusunda çalışmada ilkin; bir tanım araştırması bağlamında veri görselleştirmesinin işleyişinin mantıksal yapısına, yine ilgili alan örneklemeleri üzerinden ulaşılmaktadır. Ardından, veri görselleştirmesinin pratikte işlevsel olmasını sağlayan bu yapısının, yani mantığın; en genelde tasarımın yeter-neden koşulu olduğu, ilgili felsefi alanların da çözümlemeleriyle ortaya konmaktadır. Böylece analitik felsefe bağlamında tasarımın dil olduğu ve mantığın işleyişinin göstereni olarak kabul edilmesi gerektiği gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis, argues that data visualization's being able to create representations is because it has a logical structure. Thus this thesis, through data visualization which has a representation system, states that every representation system that is practically operating has a logical structure. In this sense, this thesis aims to demonstrate that representations' occuring requires (by nature) a logical structure. In accordance with this aim, firstly, in a sense of research for definition, data visualization's operation with a logical structure, is again understood by the examples of the related field. Subsquent to that, data visualization's structure (logic) that makes it practically operative is, in the most general sense, a condition of sufficiency-cause of, is demonstrated through the analyses of the related fields of philosophy. Thus in the sense of analytical philosophy, this thesis shows that representation should be accepted as language and the demonstrator of the operation of logic.