The Role of discourse markers in improving writing a report
  1. Tez No: 41103
  2. Yazar: KEMAL ŞUYALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLER ÜLKÜ YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Bu çalışma, Kara Harp Okulunda, birinci sınıf öğrencileri tarafından alınan yazma dersinde metnin bütünlüğünü, bağlaşıklığını sağlayan yüzey birimlerin rapor yazmayı iyileştirici rolünü araştırmayı amaçlamıştır. Yazma dersinde sözü edilen birimlerle ilgili problemler ele alınmıştır. Çalışmanın başında her sınıftan 60, kontrol ve deney grupları ile, 20 ingilizce öğretmenlerine problemin varlığını ortaya koyabilmek amacıyla anket verilmiştir. Kontrol ve deney gruplarının aynı seviyede olup olmadığını tespit için ön test verilmiştir. 1994-95 öğretim yılı ikinci yansının bitimine kadar; kontrol grubu normal programı izlerken, deney grubuna iyileştirme programı verilmiştir. 1994-95 akademik çalışma yılı sonunda her iki grubada içeriği öntestin aynı olan son test verildi. Bu test için kriterlerimiz, metnin bütünlüğünü sağlamada kabul edilirlik olmuştur. Değerlendirme sonunda, her iki grup arasındaki seviye farkı t- testine baş vurularak; grafiklerle gösterilmiştir. Her iki grubun karşılaştırılmasında pozitif değerler iyileştirme programı uygulanan deney grubunun lehine olmuştur.Sonuç olarak; öğrencilerin yazma dersinde metin bütünlüğünü sağlayan yüzey birimlerle deneklik dersinde ilgili çalışmaları rapor yazmada başarılı kılmıştır. İyileştirme programı sonucunda denekler aşağıda belirtilen becerilerle donanmış oluyorlar: 1-Problemi ifade edebilmek 2-Bilgi derleyebilmek 3-Okuma ve yazmayı birleştirebilmek 4-Metin bütünlüğünü sağlayabilmek
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims at finding the role of discourse markers in the improvement of the performance of the students in writing a report. The students lack knowledge and use of discourse markers in writing reports. Teaching discourse markers in writing reports is a difficult task. Systematic treatment of discourse markers constitutes the core of the study in teaching a report. At the beginning of this study, thirty students in each group (control and experimental groups) and instructors of the English Department of the Military Academy (20 instructors) and sixty students in each grade are given questionnaires to get an overall opinion about the problem. Both groups of students chosen from the same grade have similar educational background. They are given a pre-test to find out whether they are able: 1- to state4he problem 2- to gather facts 3- to integrate reading and writing 4- to keep the unity of the report making use of discourse markers. iv