Üretim- istihdam ilişkisi: Sektörel analiz
The output-employment relationship: Sectoral analysis
  1. Tez No: 530940
  2. Yazar: SERTAP ÇAĞLA ŞEREF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA ABDİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çalışmada, ana sanayi grupları (ara malları, dayanıklı tüketim malları, dayanıksız tüketim malları, enerji ve sermaye malları) ile NACE 2 (madencilik ve taş ocakçılığı, imalat sanayi ve elektrik, gaz, buhar, iklimlendirme üretimi ve dağıtımı ) sınıflandırması kapsamındaki verilerden yararlanarak Okun yasası çerçevesinde istihdam-çıktı ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla 2005-2017 dönemine ait üçer aylık sanayi istihdam endeksi ve sanayi üretim endeksi verileri kullanılmıştır. Üretim ve istihdam serileri arasındaki uzun dönem ilişkiyi test etmek amacıyla çalışmada Engle- Granger, Johansen ve Pesaran vd.' nin sınır testi yaklaşımlarından yararlanılmıştır. Eşbütünleşme analizlerine göre ara malı ve sermaye malı için üretim endeksi ile istihdam endeksi arasında uzun dönem ilişki mevcuttur. Ayrıca bulgular imalat sanayi üretim endeksi ile imalat sanayi istihdam endeksi arasında uzun dönem ilişki olduğunu göstermiştir. Uzun dönem istihdam esneklik katsayıları imalat sanayi için 0.58, ara malı için 0.82 ve sermaye malı için 0.64 olarak tahmin edilmiştir. Kısa dönem dinamikleri hata düzeltme modeli ve Granger nedensellik analizleri kapsamında araştırılmıştır. Kısa dönem dinamiklerine göre bazı alt sanayi grupları için çıktıdan istihdama doğru nedensellik ilişkisi söz konusudur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the relationship between employment and output within the context of the Okun law, utilizing the data from the main industry groups (intermediate goods, consumer durables, consumer non-durables, energy and capital goods) and the NACE 2 classification (mining and quarrying, manufacturing and electricity, gas, steam and air-conditioning supply). For this purpose, the quarterly industrial employment and industrial production indices series were used for the period from 2005 to 2017. In this study, Engle-Granger, Johansen and Pesaran vd. bound test approaches were employed to test the long - run relationship between output and employment. According to the result of the co-integration analysis, there is a long-run relationship between employment index and output index for intermediate goods and capital goods. In addition, the results show long-run relationship between the manufacturing output and the manufacturing employment. Long-run employment elasticity coefficients were estimated as 0.58 for manufacturing industry, 0.82 for intermediate goods and 0.64 for capital goods. The short-run dynamics were investigated in the context of error correction models and Granger causality approach. According to the short-term dynamics, there is a causal relationship between output and employment for some sub-industrial groups.