Mass migration movements to Turkey: The cases of Turks of Bulgaria, Northern Iraqis, and Syrians
Türkiye'ye yönelik kitlesel göç hareketleri: Bulgaristan Türkleri, Kuzey Iraklılar ve Suriyeliler
  1. Tez No: 525082
  2. Yazar: ENES AYAŞLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERK ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma benzerlik ve farklılıkların ortaya çıkarılması adına, Türkiye'nin üç farklı kitlesel göç hareketine yönelik göç politikalarını analiz etmektedir. Bu süreçte, Türkiye devlet politikalarının motiflerini açıklayabilen ve mevcut akademik bir çalışma üzerine inşa edilmiş analitik bir çerçeve tasarlamaktadır. Çalışma ayrıca, seçilen vakaların süreç takibini yaparak mültecilerin Türk dış politikasında araç olarak kullanılıp kullanılmadığını göstermeye çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the Turkish migratory responses towards three different mass migration movements, namely Turks of Bulgaria, Northern Iraqis and Syrians, to reveal similarities and differences. While doing so, it will design an analytical framework built on an existing study, explaining motives of the Turkish state responses. The thesis, by tracing the history of the given cases, will also try to demonstrate whether refuges are used as tools of Turkish Foreign Policy or not.