Macroprudential policies of CBRT
TCMB'nin makro ihtiyati politikaları
  1. Tez No: 525088
  2. Yazar: ALPER ÖZHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECİP ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasaları ve Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
2008-2009 yılında yaşanan küresel kriz, fiyat istikrarının yanında finansal istikrarı sağlamanın da önemini vurgulamıştır. Bu kapsamda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'da finansasl istikrarı vurguladığı yeni politika araçlarını uygulmaya koymuştur. Ancak finansal istikrarın ve finansal istikarsızlık kavramlarının ne olduğu, hangi koşullarda finansal istikrarın sağlanmış sayılacağı konusunda literatürde bir fikir birliği bulunmamaktadır. Bu kavramların açık ve net bir şekilde tanımlanması ve ekonomik aktörlere bildirilmesi, kavramların bu aktörler tarafından anlaşılması ve bu politikaların Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından uygulanması noktasında işbirliğini sağlaması açısından önem arz etmektedir. Bu çalışmada finansal stabilite kavramının tanımı ve neden bir politika amacı olarak ihtiyaç duyulduğu konusu irdelenmiştir. Finansal istikrarın sağlanması amacıyla Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yeni ve sıradışı politika araçları geliştirilmiş ve uygulmaya konmuş olmakla birlikte bu araçların etkinliği hala tartışma konusu olmaya devam etmektedir. Bu çalışmada söz konusu araçlardan Rezerv Opsiyon mekanizması ve Asimetrik Faiz Koridoru incelenmiştir. Bu politika araçlarının etkinliği değerlendirilmiş olup, etkinlikleri konusunda karışık sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The global crisis in 2008-2009 signified the need to provide financial stability along price stability. Accordingly, the Central Bank of the Republic of Turkey (CBRT) started to implement its new policy mix since late 2010 in which they emphasize financial stability as a policy goal. But there is no consensus definition what is the“financial stability”and under what condition we can say there is“financial instability”. It has to be clearly defined and communicated, to provide a better understanding and to facilitate cooperation among CBRT and other actors of economy. In this research we tried to address the definition of financial stability and the need of financial stability as a policy goal. CBRT developed and introduced new policy tools to contribute to financial stability although their effectiveness is still a debate. Reserve Option Mechanism and Asymmetric Interest Rate Corridor are investigated in this paper. We tried to clarify the logic behind them, evaluated their effectiveness and reached some mixed results.