Uluslararası ticari uyuşmazlıkların alternatif çözüm yolları
The alternative solution ways from international commercial disputes
- Tez No: 525089
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNAY KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Son yıllarda ithalat ve ihracat satışlarını iç piyasada olan satışlardan farklı kılan en hassas konulardan birisi bu ticari ilişki içerisinde rol oynayan tarafların kendilerine özel ulusal bakış açılarının olması ve bu ticari ilişkiye taraf olacakların farklı yasal düzenlemelere gore kendilerine özgü mevzuatsal çözümleme sistemine sahip olmasıdır. Günümüzde uluslararası ticari uyuşmazlıklar sonucu ortaya çıkacak olan davalara bakacak milletler üstü bir mahkeme bulunmadığından uluslararası ilişkilerden kaynaklı bir dış ticaret uyuşmazlığında davaya bakacak mahkeme ya tarafların birisinin ülkesinde olabilmekte ya da tarafsız bir ülkenin mahkemesi yetkili olarak kılınmaktadır.Bu tür anlaşmazlıkların mahkeme yoluyla sonuçlandırılmaya çalışılması uzun ve zahmetli bir yol olarak görülürken taraflar içinde dezavantajları ve avantajları bulunmaktadır. Dünya üzeründeki uluslararası ticaret organizasyonları dış ticaret işlemlerinde ortaya çıkacak olan ticari uyuşmazlıkları objektif ve kısa zamanlı süreçte sonuca varabilmek için alternative çözüm yolları üretip geliştirmeye çalışmışlardır. Uluslararsı ticari işlemlerde karşılaşılan en yaygın çözüm yöntemlerinden birisi tahkimdir.Bir hakem veya hakem kurulunca dış ticarette karşılaşılan uyuşmazlıkların çözüme kavuşturulmaya çalışıldığı dinamik bir sistemdir.Günümüzde tarafların yerel mahkeme işlemlerinden çok daha hızlı ve çözüme kavuşturucu bir sistem olmas, tarafların kendi ulusal mahkemelerine olan inandırıcılığın ve güvenin karşılıksız ve bütünsel olması, taraflar açısından halka açık olmadığından dolayı gizlilik unsurunu ön planda taşıması tahkimin uluslararası dış ticarette fazlaca tercih edilen bir çözüm sistemi olmasını kolaylaştırmaktır. Çalışmada uluslararası ticari ilişkilerde meydana gelen uyuşmazlıklar ve bu uyuşmazlıklar için çözüm yöntemleri karşılaştırılırken aynı zamanda Türkiye'de tahkim kavramı ayrıntılı olarak incelenecektir.
Özet (Çeviri)
One of the most sensitive issues in import and export sales that differs from the sales in the domestic market in recent years is the fact that the parties involved in this trade relationship have their own specific national outlooks and that the parties to this trade relationship have their own system of legislative analysis of the different legal arrangements. Since there is no supra-national court, which will eventually result in international commercial disputes, the court to look into the case of a foreign trade dispute can be either in the territory of one of the parties, or the courts of an impartial country are authorized as courts. The attempt to conclude such disputes through court is a long and painful process. There are disadvantages and advantages within the parties. International trade organizations around the world have attempted to produce and develop alternative solutions to the commercial disputes that will arise in foreign trade transactions, in order to arrive at the objective and the girl in time. One of the most common solutions in international commercial transactions is arbitration. It is a dynamic system in which conflicts encountered in foreign trade are tried to be resolved when a referee or arbitrator is established. It is now more important that the parties have a system that is much quicker and resolvable than domestic court proceedings, that the parties have credibility and confidence in their national courts unreliable and holistic, because it is not open to the public in terms of the parties, the secrecy factor is to make it easier for the arbitration court to be a highly preferred solution system in international foreign trade. For international disputes occurring in trade relations and the dispute resolution methods in the study comparing it will also be examined in detail the concept of arbitration in Turkey.