Relationship between the macro-economic factors and default rate
Makro-ekonomik değişkenler ile temerrüt oranı arasındaki ilişki
  1. Tez No: 525097
  2. Yazar: HANDE ÖZHAN
  3. Danışmanlar: DR. İLKER ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Makro-ekonomik değişkenler ile temerrüt oranı arasındaki ilişki uzun zamandır araştırmacıların ve risk yöneticilerinin gündeminde yer almaktadır. Özellikle Uluslararası Finansal Raporlama Standartları 9 'un yürürlüğe alınma kararı ile, söz konusu değişkenler arasındaki ilişki daha da çok gündemde yer almaya başladı. TFRS 9 kapsamında ileriye dönük yaklaşımın risk parametrelerine yansıltılması zorunluluğu ile, kurumlar kendi kredi portföylerine ait temerrüt oranlarını açıklamaya çalışan makro-ekonomik modeller geliştirmeye başladılar. Ancak küçük portföye sahip kurumlar ve düşük temerrüt oranlı porföyler için söz konusu modellerin geliştirilmesi mümkün olmayabiliyor. Böyle durumlarda daha basit yaklaşımlar kullanılarak makro-ekonomik şartların etkisi risk parametrelerine yansıtılabiliyor. Bu çalışmada Türkiye için, temerrüt oranı üzerinde etkisi olan muhtemel makro-ekonomik değişkenlerin tespit edilmesi hedeflenmiştir. Türkiye'de temerrüt oranları yayımlanmadığı için söz konusu değişkeni en iyi yansıtacağını düşünülen logaritmik transformasyona tabi tutulan takibe dönüşüm oranı kullanılmıştır. Çalışmada muhtemel tüm anlamlı değişkenlerin tespiti için ileriye doğru seçim(forward stepwise regression) ve tam arama (exhaustive search) yöntemleri birleştirilerek oluşturulan algoritma kullanılmıştır. Kullanılan yöntem sayesinde muhtemel tüm model önerileri oluşturulmuştur. Çalışmamıza istinaden ücretliler geçin endeksi, tarım-dışı işsizlik oranı, ağırlıklı ortalama mecduat faiz oranı, Türkiye dış borç stoğu ve gayri saf yurt içi hasıla değişkenlerinin gecikmeli olarak Türkiye'nin takibe dönüş oranını etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The relationship between macroeconomic variables and the default rate has long been an agenda for researchers and risk managers. Especially with the decision to take International Financial Reporting Standards 9 into practice, this relationship has begun to be emphasized more and more. To reflect the forward-looking approach in the models, institutions have sought to develop macroeconomic models that explain their own default rates. However, it is not always easy to capture this relationship for the institutions with small portfolios or the portfolios which have low default rate. In such cases, simpler approaches can be used to incorporate macro-economic effects into the risk parameter calculations. This thesis is aimed to provide an insight about the variables that could be taken into consideration for Turkey under IFRS9 with this study. As default rates of Turkey have not been published, logistically transformed NPL ratios have been used in the study. In our methodology forward stepwise regression combined with exhaustive search technique in order to be able to check every possible combination of the significant variables. By integrating the exhaustive search technique with the forward stepwise regression, improvement of the chance of observing all possible most fitted models. It can be concluded from the results of the study that the lagged values of the cost of living index, deposit interest rates, non-agricultural unemployment rate, Gross External Debt of Turkey and Gross Domestic Product of Turkey has an impact over the non-performing loans ratio of Turkey.