I. Dünya Savaşı'nda Osmanlı propagandası örneği: Cihan-ı İslam dergisi
An intance of the Ottoman propaganda in World War I: The Cihan Islam journal
  1. Tez No: 525099
  2. Yazar: BÜŞRA MÜJDECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
“I.Dünya Savaş'ında Osmanlı Propagandası Örneği: Cihan-ı İslam Dergisi”konulu bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın giriş bölümünde Türk Basın Tarihinin ilk eserlerine ve Türk dergiciliğinin tarihsel süreci hakkında bilgi verilmiştir. Birinci Bölümde, Cihan-ı İslam Dergisini çıkartan Cemiyet-i Hayriye-i İslâmiye tanıtılarak, cemiyetin dergiyi çıkarma nedenlerine ve kuruluş amacına değinilmiştir. Bu bölümde Cihan-ı İslam dergisi fiziksel olarak tanıtılmış, dergi içindeki haber ve makale başlıkları yayınlandığı dillere göre sınıflandırılmıştır. Çalışmanın İkinci Bölümünde ise, propaganda kavramı ve çeşitleri açıklanmıştır. Aynı zamanda bu bölümde Cihan-ı İslam dergisi, Osmanlı Devleti Birinci Dünya Savaşı'na katılmadan önceki sayıları ve Osmanlı savaşa katıldıktan sonraki sayıları olmak üzere iki ayrı alt bölümde incelenmiştir. Yine gazetede propaganda amaçlı yayınlanmış makale ve haberlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
“This study describing ”An Intance of the Ottoman Propaganda in World War I: The Cihan Islam Journal", consist of the two parts. At the prologue of that study there is some information about the history of Turkısh pres early works and historical process of Turkısh journalism. In the first part, Cemiyet-i Hayriye-i Islamiye that have published The Cihan Islam Journal, has been introduced and it has been mentioned causes of publishing The Cihan Islam Journal and aim of Cemiyet-i Hayriye-i Islamiye's enterprise. In that part The Cihan Islam has been ıntroduced physically, news headlines and article titles in the journal have been categorized as their publication languages. As for the second part of the study, concept and kinds of propaganda have been clarified. At the same time in the second part The Cihan Islam Journal has been examined as the number of people in Ottoman Empire before it's attendance World War I. and again ın that part it has been given place to articles and news that have published fort he purpose of propaganda in the journal.