Arapça okuma dil becerisinde materyal tasarımı ve kullanımı(Özel amaçlı dil eğitim ve öğretim örneği)
Design and performans of materials in arabic reading language skill: The case of language for specific purposes
  1. Tez No: 525115
  2. Yazar: RAMAZAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İCLAL ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
İnsanlık tarihi geçmişten bugüne pek çok yabancı dil eğitim girişimine şahit olmuştur. Bu girişimlerden kimi başarıya ulaşırken kimisi ise yetersiz görülerek uygulamaya konmasından vazgeçilmiştir. Tüm bu tecrübeler daha sonra yöntem ve teknik kapsamında toplanarak, sistematik olarak yabancı dil öğretiminde kullanılmıştır. Tüm bu tecrübelere rağmen istenen düzeyde yabancı dil öğrenme başarısına ulaşıldığını söylemek pek mümkün değildir. Dil eğitimindeki eksiklikler sürekli tartışılmış, eleştirilmiş ancak üzerinde karar kılınan yapıcı bir çözüm tam olarak bulunamamıştır. Dil eğitiminde önemi yeterince kavranamayan etki merkezi, eğitimin ayrılmaz parçası olan yaygın boyutunda saklıdır. Zira eğitim adına yapılan tüm uygulamalar neredeyse örgün boyutuyla kısıtlı tutulmuştur. Ancak hayatın tümünü içine alan yaygın kısmında öğrencinin kendisini sürekli geliştirmesi, uygulanması gereken önemli bir strateji olacaktır. Bir kişi örgün eğitime giderek bu kısıtlı zaman diliminde yabancı bir dili öğrenebileceğini düşünürken eğitimciler, materyal, yöntem ve zaman yetersizliği gibi nedenlerle üzerlerine düşen görevi tam olarak yapamamaktadırlar. Bu nedenle kalıcı çözüm yolunda hedef kitleye uygun materyallerin tasarlanmasının öncelikli olduğu kanaatindeyiz. Devamındaysa bu tür materyallerden nasıl faydalanılması gerektiğiyle ilgili rehberlik eğitiminin verilmesi, bütüncül bir çözümü getirecektir.
Özet (Çeviri)
From past to present day history of humanity has witnessed many foreing language teaching initiatives. Some of them succeeded but some of them were seen as inadequate and their application was abandoned. All these experiences were then systematically presented to the service of mankind by gathering them within the scope of method and technique. On the other hand, despite all these experiences, we can not say that we have achieved the desired success. Our lack of language training has been constantly discussed and criticized, but a constructive solution that has been agreed upon has not been fully presented. In our view, the center of influence which is somewhat unseen in language education is in its common dimension. Because all applications under the name of education are almost limited to the scope of formal education. But in the widespread part of life as a whole, continuous improvement by the student will be the greatest strategy we need to practice. When the audience thinks that they can learn a foreign language in a limited time period like formal education, the educators can not do their duty in this respect. That is why we consider the most permanent solution to be material designed for the audience. Subsequently, providing guidance education on how to use such materials can be a holistic solution.