كِفاية تدريس الأصوات العربية في الكتب المدرسية لمدارس الأئمة والخطباء المتوسطة وآثاره في أداء القراءة عند الطلبة وسبل التطوير
İmam Hatip ortaokulları ders kitaplarında Arapça seslerin öğretiminin yeterliliği ve bunun öğrencilerin okuma performansına ve geliştirme yöntemlerine etkisi
- Tez No: 829334
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL ERGÜL KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırma, İmam Hatip Ortaokulların ders kitaplarında Arapça seslerin öğretiminin yeterliliğini ve bunun öğrencilerin okuma performansına ve gelişim yollarına olan etkilerini incelemektedir. Genel olarak dilsel içeriğin, ayrıntılı olarak da fonetik düzeyin incelenmesi amacıyla İmam Hatip Ortaokullarındaki Arapça ders kitaplarını uygulamalı model olarak ele aldım. Bu araştırma, giriş ve birinci bölümü içeren teorik bir çerçeve içermektedir. Birinci bölümde Arap dilindeki sesleri ünsüz ve ünlü olmak üzere iki kısımda, ayrıca Arap fonetik sistemine ait fonetik olguları ve özelliklerini ele aldım. Bunun yanı sıra genel olarak gırtlaktan gelen ve döngüsel sesler gibi ana dili Arapça olmayanlar için zor olan Arapça seslerden, özel olarak ise Türk öğrenciler için zor olan seslerden bahsettim. Bu zorlukların nedenlerine de değindikten sonra Arapça ve Türkçe fonetik sistemleri arasındaki benzerlik ve farklılıklara ve Arap fonetik sisteminin özelliklerine bakarak Arapça seslerin öğrenilmesinin sağlayacağı faydaları ve bunların sarf ve nahiv gibi diğer dil bilimlerinin öğrenilmesi üzerindeki etkisini gösterdim. Arapça sesleri öğrenmek ile okuma becerisinde ustalaşmak arasındaki nedensel ilişkiyi açıkladım. Teorik ve uygulamalı çerçeveye giren ikinci bölüme gelince analitik, yapısal ve sentez arasında değişen sesleri öğretme yöntemlerini, düzenleme, hazırlık, sunum, fonetik işleme ve iyileştirme stratejilerini içeren sunum aşamalarını ortaya koyarak Arapça fonetik dersi için doğru yöntemi ele aldım. Daha sonra fonetik müfredatların hazırlanmasında karşılaştırmalı analiz ilkelerine güvenmenin olumlu etkisini, tecvit bilimi ile Arapça seslerin incelenmesini konu, amaç ve sunum aşamalarındaki kesişimleri açısından yakın ilişkiyi açıklamaya geçtim. Daha sonra kitapların dil içeriğini bir bütün olarak inceleyip ses içeriğini detaylı bir şekilde analiz ederek kitapta bahsedilen fonetik alıştırma türlerini, bunları sunuş yöntemlerini ve Arapça sesleri öğreten öğretmen için gerekli mesleki yeterlilikleri belirttim. Araştırmanın uygulamalı yönünü temsil eden son bölümünde ise Türk öğrencilerin karşılaştıkları okuma güçlükleri ile fonetik dersinin telaffuz ve okuduğunu anlama düzeyindeki yetersizliğinden kaynaklanan okuma hatalarını ele aldım. Daha sonra fonolojik farkındalık egzersizleri, akıcı okuma çalışmaları gibi telaffuz ve okuma performansını iyileştirmeye yardımcı olacak bazı strateji ve alıştırmalara değindim ve ders kitaplarının Arapça seslerin sunumu açısından eleştirel incelemesini yaparak bölümü sonlandırdım. Son olarak, sesli kitapların içeriğinin hem bilimsel hem de dilsel açıdan veya teknik açıdan ele alınması ve bunların hazırlanmasının bilimsel materyalin sunumunda bilimsel ve eğitimsel esasları takip eden ve dil eğitimi serilerinin üretimi için uluslararası standartlara uygun olan uzmanlaşmış bir bilimsel komite tarafından denetlenmesi ihtiyacını ortaya koyan araştırmanın sonuçlarından bahsetmek gerekir. Araştırma, okullarda ses dersine ilginin yoğunlaştırılmasını, öngörülen müfredatın gözden geçirilmesini ve eğitim müfredatlarının çağın gereklerine uygun olarak geliştirilmesini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This research studies the sufficiency of teaching Arabic sounds in the textbooks of intermediate schools of imams and preachers and its effects on the reading performance of students and ways of development. Theoretically, it includes the introduction and the first chapter, which I dealt with in the first chapter; The sounds in the Arabic language are both syllables and vowels, in addition to the phonetic phenomena that pertain to the Arabic phonetic system and its features. I also talked about the difficult Arabic sounds for non-native speakers in general, such as guttural and ringed sounds, and the difficult sounds for the Turkish learner in particular between the Arabic and Turkish phonetic system and the features of the Arabic phonetic system, and showed the benefits resulting from learning Arabic phonemes and their impact on learning other linguistic sciences such as grammar and morphology, and explained the causal relationship between learning Arabic phonemes and mastering the skill of reading. correct for the Arabic phonetic lesson by presenting the methods of teaching sounds that vary between analytical, synthetic and synthesis, and the stages of presentation that include arrangement, preparation and presentation, phonetic processing, therapeutic strategies. then I moved on to explaining the positive impact of relying on the principles of contrastive analysis in the preparation of phonetic curricula, and the close relationship Which combines the science of intonation and the study of Arabic sounds in terms of their intersection in the subject, objectives and stages of presentation, and then analyzed the linguistic content of the books in general, and analyzed the audio content in detail and referred to the types of vocal exercises contained in the book, and methods of presentation, and also clarified the professional competencies necessary for the teacher of language sounds Arabic. but in the last chapter of the research, which represents the applied side of it, it dealt with the reading difficulties facing the Turkish students, and the reading errors resulting from the lack of the audio lesson at the level of pronunciation and reading comprehension, then I referred to some strategies and exercises that help in improving pronunciation and reading performance such as phonological awareness exercises and reading fluency exercises, and I concluded the chapter with a criticism of textbooks in terms of their presentation of Arabic sounds. finally the results of the research must be mentioned, represented in the necessity of taking care of the content of books phonetically, whether from the scientific and linguistic point of view, or from the material technical point of view, and supervising their preparation by A specialized scientific committee that follows the scientific and educational foundations in presenting the scientific material and conforming to the international standards for the production of educational language series.