فاعلية النصوص الأدبية في تعليم العربية للناطقين بغيرها وأثرها في الكفايات اللغوية والتواصلية
Edebi metinlerin yabancılar için Arapça öğretiminde etkinliği, dil yeterliliği ve iletişim üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 868928
  2. Yazar: SHEHAB AHMED HASAN AL-JUBOURİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÖZAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu araştırma“Anadili Arapça Olmayanlara Arapça Öğretiminde Edebi Metinlerin Etkinliği ve Dilbilimsel ve İletişimsel Yeterlilikler Üzerindeki Etkisi ”ni incelemektedir. Çalışma, edebi metinlerin Arapça dil edinimi üzerindeki etkisini araştırmak için on iki hipotez formüle etmekte, özellikle öğrencilerin dilbilimsel yeterliliklerdeki (yani, dilbilgisi kuralları) ve dinleme, konuşma, okuma ve yazmadan oluşan dört dil becerisini kapsayan iletişimsel yeterliliklerdeki ilerlemelerini incelemektedir. Araştırma, ön test ve son test değerlendirmeleri ve istatistiksel analizler yoluyla gerçekleştirilmiştir. Kruskal-Wallis, Pearson korelasyonu, tek yönlü ANOVA ve Eta kare yöntemleri edebi metinlerin etkisini göz önünde bulundurarak ve ön testi bir ortak değişken olarak kullanarak öğrencilerin ön test ve son test arasındaki puanlarını karşılaştırmak için kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Arap Dili Eğitimi Ana Bilim dalında ana dili Arapça olmayan 58 üçüncü sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Bu öğrenciler, 29 kız ve 29 erkek öğrenciden oluşan bir deney ve bir kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrılmış ve uygun gruplandırmayı sağlamak için gerekli dışlama prosedürleri izlenmiştir. Araştırmada iki ana araç kullanılmıştır: Bu araçlardan ilki, dört dil becerisi ve dilbilgisi ve biçimbilgisi kurallarını içeren toplamda 65 maddeyi kapsayan bir dilsel ve iletişimsel yeterlikler testidir. Testin geçerliliği ve güvenilirliği, uzman görüşü ve çalışma katılımcılarından farklı bir örneklem üzerinde yapılan pilot testlerle test edilmiştir. İkinci araç ise, deneysel işlemde uygulanan bir öğretim materyalidir. Bu materyal, şair Ahmed Matar'ın“el-Gurbe”adlı şiiri ve“Necâh Sâbir Bâtiya”adlı kısa öyküsü de dahil olmak üzere edebi metinleri içeren bir öğretim birimden oluşmaktadır. Öğretim çerçevesi bir giriş, genel hedefler, öğrenme çıktıları, içerik, önerilen ders sayısı, prosedürler, materyaller, önerilen öğretim araçları ve ders uygulama planını içermektedir. Öğretim materyalinin geçerliliği de uygulama öncesinde çalışma katılımcıları ile teyit edilmiştir. Çalışmanın bulguları, deney ve kontrol grupları arasındaki son test puanlarında deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğunu göstermekte ve böylece edebi metinlerin etkinliğini doğrulamaktadır. Metinler, ana dili Arapça olmayanlara Arapça öğretimi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir ve ön teste kıyasla son testte dilsel ve iletişimsel yeterliliklerini hem bir bütün hem de bireysel olarak geliştirmektedir. Sonuçta çalışma bir dizi öneri sunmaktadır. Anahtar Kelimeler : Edebi Metinler, Arap Dili, Anadili Arapça Olmayan Kişiler, Dilsel Yeterlilik, İletişimsel Yeterlilik.
Özet (Çeviri)
This research study endeavors to investigate“The Efficacy of Literary Texts in Arabic Language Teaching for Non-Native Speakers and Their Impact on Linguistic and Communicative Proficiencies.”The study formulates twelve hypotheses to explore the influence of literary texts on Arabic language acquisition, specifically examining the learners' progress in linguistic competencies (i.e., grammatical rules) and communicative competencies, encompassing the four language skills: listening, speaking, reading, and writing. The investigation is conducted through pretest and posttest assessments, and statistical analyses, such as Kruskal-Wallis, Pearson correlation, one-way ANOVA, and Eta square, are employed to compare learners' scores between the pretest and posttest, while considering the literary texts' impact and utilizing the pretest as a covariate. The study sample consists of 58 third-grade students studying Arabic as a non-native language at Gazi University. These students are divided into two groups, an experimental and a control group, each consisting of 29 male and female students, with necessary exclusion procedures followed to ensure appropriate grouping. The research employs two main tools: a linguistic and communicative competencies test, encompassing 65 items distributed across the four language skills and grammatical and morphological rules. The validity and reliability of the test are established through expert judgment and pilot testing on a separate sample unrelated to the study participants. The second tool is an instructional material applied in the experimental treatment. This material comprises a teaching unit that incorporates literary texts, including a poem titled“Al-Ghurba”by the poet Ahmed Matar, and a short story titled“Najah Sabir Batiya.”The instructional framework features an introduction, general objectives, learning outcomes, content, suggested number of lessons, procedures, materials, proposed teaching aids, and lesson implementation plan. The instructional material's validity is also confirmed before implementation with the study participants. The study's findings demonstrate statistically significant differences in posttest scores between the experimental and control groups, favoring the experimental group, thereby affirming the efficacy of literary texts. The texts have positive influence on Arabic language teaching for non-native speakers, improving their linguistic and communicative proficiencies, as a whole and individually, in the posttest compared to the pretest. Keywords : Literary Texts, Arabic Language, Non-Arabic Speakers, Linguistic Adequacy, Communicative Adequacy.