Sosyal medya bağımlılığı ile internet kullanım amaçları arasındaki ilişki üzerine bir araştırma
A research on the relationship between social media addiction and internet usage purposes
  1. Tez No: 525129
  2. Yazar: GAMZE KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİLE ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bilgiye, topluma ve dünya gündemine erişimin hızlı sağlanması sosyal medya kullanımının yaygınlaşmasına neden olmuştur. Yaygın sosyal medya kullanımıyla birlikte insanların ilişkileri, fikir ve düşünceleri, dünyaya bakış açıları ve ruhsal durumlarının nasıl etkilenebileceği de çeşitli araştırmalara konu olmuştur. Nitekim bağımlılık düzeyinde sosyal medya kullanımı ise bu konu üzerinde araştırma yapılmasının gerekliliğini ortaya koymuştur. Araştırma, teorik ve uygulamalı olarak ele alınmıştır. Öncelikle sosyal medya, sosyal medya bağımlılığı ve internet kullanım amaçları konusu teorik açıdan incelenmiştir. Uygulama bölümünde ise, sosyal medya bağımlılığı ile internet kullanım amaçları arasındaki ilişki ölçülmüştür. Sosyal medya bağımlılığı ile internet kullanım amaçlarını ölçmeye yönelik Pearson Korelasyon Analizi uygulanmıştır. Ayrıca gruplar arasında anlamlı farklılığın olup olmadığına yönelik Bağımsız Örneklem t-Testi ve ANOVA Testi uygulanmıştır. Çalışmada Mersin Üniversitesi'nde çalışan akademik ve idari personelin sosyal medya bağımlılığı ile internet kullanım amaçları arasındaki ilişki durumu incelenmiştir. Söz konusu incelenme sonucunda sosyal medya bağımlılığı ile günlük internet kullanımı, internet kullanım amaçlarından; iletişim, bilgi edinme, eğlenme, internet bankacılığı ve e-devlet kullanım amacı arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Diğer taraftan internet alışverişi ile sosyal medya bağımlılığı arasında bir ilişkinin bulunmadığı bulgusuna ulaşılmıştır. Alan yazın incelendiğinde, sosyal medya bağımlılığı konusunun yeterince incelenmemiş olması bu çalışmanın önemini ortaya koymaktadır. Bu sebeple çalışmanın alan yazına katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Araştırmanın sadece Mersin Üniversitesi'nde uygulanmış olması bu çalışmanın ana kısıtını oluşturmaktadır. Çalışmanın sonunda araştırma kapsamında alanyazına ışık tutacak şekilde önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Information, social agenda and rapid access to the world agenda have led to widespread use of social media. Along with the widespread use of social media, people's relationships, ideas and thoughts, perspectives in the world and how their mental conditions can be influenced have been the subject of various studies. As a matter of fact, the use of social media at the level of addiction revealed the necessity of conducting research on this issue. Our study has been carried out both theoretical and practically. Firstly, social media, social media dependency and internet usage purposes are examined respectfully. In the application section, the relationship between social media dependence and internet use intentions has been measured. Pearson Correlation Analysis was applied to measure internet usage and social media dependency. Independent sample t-test and ANOVA test were also performed to determine whether there was a significant difference between the groups. In the study, the relationship between social media dependency and internet use status of academic and administrative staff working at Mersin University was examined. As a result of this study, it was determined that there is a significant relationship between social media dependency and the purpose of daily internet usage, for internet usage purposes; communication, information, entertainment, internet banking and e-government usage. The other side has found that there is no meaningful relationship between internet shopping and social media addiction. When the literature is examined, social media addiction has not been examined sufficiently, revealing the importance of this study. For this reason, it is considered that your work will contribute to the field of writing. The fact that the research was applied only at Mersin University constitutes the main limitation of the study. At the end of the study, suggestions were made to shed light on the field of research.