Yeni kamu yönetimi yaklaşımının uluslararası göç üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of new public administration approach on international migration
- Tez No: 525157
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN İZOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Geçmişten günümüze göç olgusu sürekli olarak insanlık tarihinde var olan ve sosyal bir olgu olarak gerek bireylerin, gerekse birey üzerinden toplumların düzenini olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle göç olgusunun çözümü sadece ulusal önlemler değil, uluslararası işbirliklerini de gerektirmektedir. Yapılan çalışmalarda daha çok göç olgusu daha mikro düzeyde ve daha kısa vadede çözüm önerilerine dayandırılarak ele alınmaktadır. Oysa konunun öncelikle daha geniş perspektiften bakılması ve ele alınması, uzun vadede göç olgusunu çözmede etkili olabilir. Bu nedenle bu araştırmada, göç olgusunun günümüzdeki durumunu ortaya koymak ve uzun vadede çözümünü araştırmak üzere, yeni kamu yönetimi ve klasik kamu yönetimi yaklaşımları ele alınmıştır. Araştırmada öncelikle, geçtiğimiz 2015 yılında en fazla göç alan ve en fazla göç veren ilk üç ülke üzerinde inceleme yapılmış, bu ülkelerin kamu yönetim biçimleri konusunda uzmanı akademisyenler tarafından değerlendirilmesi istenmiştir. Araştırmada seçilen ülkelerin“Yeni Kamu Yönetimi”,“Klasik Kamu Yönetimi”,“Özgürlük Düzeyi”,“Ekonomik Refah Düzeyi”,“Gelir Dağılımında Adalet”,“Genel Toplumsal Refah”ve“Halkın Yönetimde Gücü”düzeylerinin katılımcılar tarafından 10'lu değerlendirme skalasına göre değerlendirilmesi istenmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre en fazla göç alan ülkelerde, alınan göçmen sayısı ile tüm bu özelliklerin artışı birbirine paraleldir.
Özet (Çeviri)
From past to present the phenomenon of migration which has consistently existed in the human history, as a social phenomenon, negatively has affected both the order of individuals and the order of society over the individual. Therefore, solving the phenomenon of migration requires not only national preceution but also international cooperation.In the studies which have done, the phenomenon of migration has been handled in the more micro level and by basing upon the short term solutions. However ,viewing the issue from a broader perspective and handling can be effective in solving the phenomenon of migration in the long term. Therefore, in this study, the approaches of new public administration and classical public administration were handled to reveal the current status of migration and to investigate the solution in the long term. In this research, it was investigated on the top three countries which allowed maximum immigrants and sent maximum immigrants in 2015, it was asked to be evaluated the public management styles of these countries by academicians who are experts in this field. In this research, in the selected countries,“New Public Management”,“Classical Public Administration”,“Freedom Level”,“Economic Prosperity Level”,“Justice in the Income Distribution”,“General Social Welfare”,“Power of the People in the Manegement”levels have been asked to be evaluated by the participants according to the 10 assessment scale. According to the findings of the research, in the countries which allowed maximum immigrants,the number of immigrants which have been allowed with all the increase of these features are parallel to each other. In the countries which sent maximum immigrants, there was no statistically significant difference between the classical public administration degree and new public management degree.