Türkiye'deki koro şenlik/ festivallerinin Türk koro müziğine katkılarının incelenmesi
Analyzing the contribution of the chorus festivals in Turkey to the Turkish chorus music
  1. Tez No: 525160
  2. Yazar: SEMİHA SENEM AZMİOĞLU
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. İLKNUR ÖZAL GÖNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de düzenlenen şenlik/festivallerin Türk Koro Müziğine olan katkılarını saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın diğer bir amacı ise, bu şenlik/festivallerde, karşılaşılan sorunları ortaya koymak ve çözüm önerilerine katkıda bulunmaktır. Araştırma tarama modelinde betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın verilerini toplamak amacıyla Türkiye'deki şenlik/festivalleri düzenleyen kurum, kuruluş ve derneklerle görüşme yapılmıştır. Görüşme formunda toplam 13 soru bulunmaktadır. Araştırmanın sonucunda alınan bilgiler doğrultusunda Türkiye'de toplam 15 tane şenlik/festival düzenlendiği, ancak 2 tane şenlik/festivalin çeşitli sebepler nedeniyle varlığını sürdüremediği saptanmıştır. Türkiye'deki şenlik/festivallerin düzenlenmesinde en çok sponsor bulma konusunda sıkıntı çekildiği tespit edilmiştir. Araştırmanın sonucunda korolar arası bilgi alışverişi iletişimi ve etkileşimi, koroların nitelik ve nicelik olarak çoğalıp gelişmesi, koroların yıl boyu aldığı eğitimin ürününü sergilemesi, gibi yönleriyle Türk Koro Müziği'ne katkıları olduğu saptanmıştır. Ayrıca şenlik/festivallerin koristlerin sosyalleşmesi ve koro müziğinin halkla bütünleşmesi gibi özelliklerinin de olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research is studied with the aim of detecting the contributions of festivals held in Turkey to Turkish Chorus Music. Another aim of this study is to define the problems during these festivals and find solution about that matter. This research is a descriptive study in survey model.To collect data interviews have done with institutions/ foundations and associations that held festivals in Turkey. In that interview; there are 13 questions. As a result of that survey, it is determined that 15 festivals here held in Turkey however 2 of them couldn't last because of various reasons. It is determined that the biggest problem in holding festivals is arranging sponsor. In consequence of this study, it is found out that the festivals contribute to Turkish Chorus Music via information exchange, communication and affection between chorus, progress of chorus as quality and quantity and presenting the output of chorus that they educated for a year And also, it is seen that the festival singers socialize and chorus music is collocating with folk.