Koro dernekleri ve etkinliklerinin karşılaştırılması (Türkiye ve İtalya örneği)
Comparison of choir associations and activities (Turkey and Italy model)
  1. Tez No: 465876
  2. Yazar: SELİN DİLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Sosyoloji, Education and Training, Music, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma, Türkiye'deki ve İtalya'daki Koro Dernekleri ve Etkinliklerinin yapısı, işleyişi bakımından karşılaştırılmalarını incelemek amacıyla yapılan karma yöntem araştırmasıdır. Araştırmada önce kartopu tekniğiyle sorular belirlenmiş, İtalyan ve Türk uzman kişilerin görüşleri doğrultusunda ilgili derneklere ulaşılmış, bu derneklerin etkinliklerinin organizasyon ve kurumsal aşamada bulunan yetkili kişilere yarı yapılandırılırmış görüşme formu gönderilerek dernek ve etkinliklerinin süreci hakkında gerekli bilgiler alınmıştır. Dernekler ve etkinlikleri için hazırlanmış olan, internet siteleri ve broşürler, tarama yöntemi ile incelenmiş son 1 yılda etkinliklerde yer alan korolar belirlenmiştir. Ayrıca derneklerin koristler için hazırlanan etkinlik türleri, iki ayrı ülkenin koro eğitimciliği programları, koro eğitimcilerin alanları, organizasyon sürecindeki etkinliklerin ortak yönleri ve farklılıkları gösterilmiştir. Araştırmanın mevcut durumu saptamak ve sonuçları değerlendirerek bazı öneriler getirmek suretiyle ilgili kurumlara yol gösterici bir kaynak oluşturacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research is a mixed method research done in order to examine structure and mechanism comparison of Choir Associations and Activities in Turkey and Italy. In this research, first of all, the questions were established via snowball technique and then with the cooperation of Turkish and Italian experts views the associations were reached out, the required information gathered about the activities and associations process via sending half structured interview form to the authorized personal who is in institutional stage. The websites and brochures that were prepared for the associations and their activities were examined by scanning method and the choirs that took place in the activities has been determined. Furthermore, the activity types for choristers, two separate countries choir educationalist programs, choir educationalists fields, the similar and different sides of activates in the organization process has been shown. Moreover, it is thought that this research may have a guidance role towards the related institutions in order to state the current situation and bring suggestions by evaluating the consequences.