Beden eğitimi dersi voleybol ünitesinin 6. sınıflarda karikatür destekli öğretimi
Cartoon based education of physical education course volleyball unit in 6th grade students
- Tez No: 525162
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmada, karikatürlerin 6. sınıf beden eğitimi dersinde 'voleybol' ünitesi kazanımlarına ulaşmada, öğrencilerin derse karşı erişi düzeyi, tutumu ve öğrenilenin kalıcılığına etkileri ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Araştırmada ön test, son test, kalıcılık testi kontrol gruplu yarı deneysel model kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2016-2017 eğitim-öğretim yılında Adıyaman ilinde bulunan birortaokulunun iki 6. sınıf şubesinde öğrenim gören toplam 74 öğrenci oluşturmuştur. Seçilen gruplara; öğretilecek konu öncesi ön erişi testi, ön tutum ve uygulama sonrasında da son erişi testi, son tutum ölçekleri ile öğrenilen bilginin kalıcılığını saptamak amacıyla yaklaşık 6 hafta sonra kalıcılık testi uygulanmıştır. Deney grubunda voleybol konusu karikatürlerle işlenirken, kontrol grubunda geleneksel öğretim yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma da elde edilen bulgular sonucu iki grup karşılaştırılmıştır. Verilerin analizinde istatistik programından faydalanılmıştır. Analizlerde anlamlılık seviyesi 0,05 olarak kabul edilmiştir. Karikatür destekli yapılan öğretimin, beden eğitimi başarısını, beden eğitimine yönelik tutumunu ve öğrenilen bilgilerin kalıcılığını anlamlı olarak olumlu yönde etkilediği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it was tried to reveal the effects of caricatures on achievement of 'volleyball' unit in 6th grade physical education course, success of students against course, attitude and persistence of learning. The semi-experimental model with pre-test, post-test, permanence test with control group was used in the study. The sample of the research was composed of 74 students who were educated in two different 6th grade branches of a secondary school in Adıyaman province in 2016-2017 academic year. For selected groups; the pre-test pre-access test to be taught, the preliminary attitude and the final access test after the application, and the last attitude scales, to determine the permanence of the learned information, permanence test were performed about six weeks later. In the experimental group, while the volleyball subject was processed with caricatures, traditional teaching methods were used in the control group. Findings obtained at the end of the study were compared with the resultant of two groups. The statistical program was used to analyze the data. The level of significance in the analyzes was accepted as 0.05. It has been concluded that caricature based education significantly affects positively, physical education success, attitude towards physical education and the permanence of the learned information.