Türkiye ekonomisinin gelişmesine lojistik işletmelerinin katkısı
The development of Turkish economy the contribution of logistics businesses
- Tez No: 525207
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELİS GÜLAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Ulaştırma sektörünün gelişimi incelendiğinde geçmişten günümüzü kadar olan süreçte her alanın gelişimini yakından ilgilendiren bir hizmet sektörü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durum ülkelerin ekonomik, sosyal ve siyasi gelişimlerini önemli derecede şekillendirmesine neden olmuştur. Dünya üzerinde özellikle küreselleşmenin yaygınlaşması ile birlikte ülkelerin ulaştırma alanlarını geliştirmesi gün geçtikçe önemli hale gelmiştir. Ulusal ve uluslararası taşıma yollarının birbirine entegre olacak şekilde altyapı yatırımlarının yapılması insanların ve nesnelerin bir yerden bir başka yere naklini tam anlamıyla ulaştırmanın yer ve zaman faydası sağlamasına yardımcı olmaktadır. Günümüzde taşımacılık kavramı akla gelince lojistik olarak da ifade edilebilmektedir. Lojistik sektörü tüm dünyada son yıllarda gözde olan sektörlerin başında gelmektedir. Lojistik sektörünün tüm dünyada büyüme potansiyelinin olması kendi sektör gelişimine katkı sağladığı gibi diğer sektörlerinde gelişimine katkısı bulunmaktadır. Bununla birlikte ülke ekonomilerine doğrudan veya dolaylı olacak şekilde etki etmektedir. Ulaştırma ve depolama kavramı lojistik sektörünün alt birimlerinden biri olduğu için bu çalışmaya konu olmuştur. Buradan yola çıkarak bu çalışmada lojistik ve ulaştırma kavramları hakkında genel olarak bilgilere yer verilmiştir. Lojistik sektörünün alt birimi olan ulaştırma kavramı incelenerek önemi ortaya koyulmuştur. Türkiye'de lojistik ve ulaştırma sektörünün tarihsel gelişim süreci incelenmiş ve lojistik işletmelerinin ulaştırma ve depolama bakımından Türkiye ekonomisindeki payı ve katkısı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
When the development of the transportation sector is examined, it emerges as a service sector which closely related to the development of every field from the past to the present. Therefore it affects forming of countries economic, social and politics improvements. With globalization process progress of transportation areas of countries becomes significant day by day. Infrastructural investments such as integrating national and international transport routes are helping to ensure that transferring people and objects from one place to another and benefit from the space and time to transport. Nowadays, the concept of transportation can be expressed as logistics. The logistics sector is one of the most popular sectors in the world in recent years. The fact that the logistics industry has growth potential all over the world contributes to the development of its own sector and contributes to its development in other sectors. However, it has a direct or indirect impact on the countries' economies. The concept of transportation and storage has been the subject of this study because it's of the sub-units of the logistics sector. From this point of view, this study provides general information about logistics and transportation concepts. The concept of transportation, which is the sub-unit of the logistics sector, has been examined and highlighted. Historical development of logistics and transport sector in Turkey has been examined and share and contribute of logistics business on economy of Turkey in terms of transport and storage is evaluated.