Yöneticilerin algılanan etkililik düzeyi ve özyeterlilik durumlarına ilişkin bir araştırma
A research on about the managers' perceived effectiveness level and self efficacy
  1. Tez No: 525208
  2. Yazar: HÜLYA TÜRK ÇATALOLUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN ORDUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
İnsanlar deneyimleri, eğitimleri ve dış etkenler neticesinde kendilerini tanımakta ve kendileri hakkında olumlu ya da olumsuz bir görüş geliştirmektedirler. Kendisi hakkında pozitif görüşler oluştuğunda birey öz yeterlilik sahibi olmaktadır. Bu çalışmanın amacı yöneticilerin algılanan etkililik düzeyi ve öz yeterlilik durumlarına ilişkin bir araştırma yapmaktır. Bu amacın gerçekleşmesi adına alan yazın taraması ve yöneticiler ile onların çalışanları üzerinde anket uygulaması yapılmıştır. Araştırma sonuçları öz yeterlilik ve etkililik arasında ilişkinin olduğunu göstermiştir. Öz yeterlilik sahibi yöneticilerin karşı karşıya geldikleri sorunlarda ve tüm örgütsel süreçlerde doğru kararlar verirken, çalışanları için de ilham kaynağı olacakları düşünüldüğünden, aynı zamanda etkili yöneticiler olacakları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
People, recognise themselves as a result of experiences, training, and external factors and develop a positive or negative opinion about themselves. When he/she develops positive reviews about himself/herself, an individual has self-efficiency. The purpose of this study is to do a research regarding the state of the perceived effectiveness and the level of self-efficiency of managers. For the realization of this objective, the literature review of the field has been carried out and a survey has been applied to the managers and their employees. The results of the research has revealed that there is a relationship between self-efficiency and effectiveness. It has been observed that while the managers who have self-efficiency make the right decisions in all processes and organizational issues they have faced, it has also been assumed that they would be effective managers because they would be a source of inspiration for their employees.