Deri giyim sanayi işletmelerinde üretim planlaması üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 52524
  2. Yazar: HAMİDE TUBA KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. HANDAN SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Deri giyim sanayinin gelişiminde, etkili ve koordineli bir yönetim sisteminin kontrolünde oluşan üretim planlama çalışmalarına ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır. Bu araştırma, deri giyim sanayi işletmelerinde üretim planlama çalışmalarının uygulanma düzeyinin belirlenmesini esas almıştır. Çeşitli özellikte deri giyim eşyası üreten işletmelerin üretim planlama aşamalarında yaptıkları çalışmalar incelenmiş ve üretim planlamanın deri giyim endüstrisindeki yeri ve önemi vurgulanmıştır. Birinci bölümde üretim planlamanın deri giyim işletmelerindeki yeri hakkında bilgi verilerek, çalışma konusunun amaç ve önemi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde literatür taraması ile oluşturulan Türkiye'de dericilik ve deri giyim sanayi ile üretim planlamanın genel aşamaları ve özellikleri hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde araştırmanın materyal ve yöntemi anlatılmıştır. Dördüncü bölümde, deri giyim eşyası üreten işletmelere uygulanan anket ve gözlemler yoluyla elde edilen veriler tablolar halinde düzenlenerek gerekli istatistiki analizler yapılmıştır. Son bölümde ise elde edilen bulgular doğrultusunda sonuca ulaşılmış ve üretim planlama çalışmalarının deri giyim sanayi işletmelerinde verimli bir biçimde uygulanabilmesi için çeşitli öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Need for production planning studies of a coordinated and effective management system in the development of leather clothing industry. In this study, determination of application levels of production planning studies in leather clothing industry is the main subject. Studies in production planning stages of organizations wich produces various leather products, have been reviewed and role of the production planning in leather doting industri emphasized. In the first section, information on the role of production planning in leather clothing organizations has been given and objectives and purpose of this study has been pointed out. In the second section, information which was taken from literature, about the leather clothing sector in Turkey, about the characteristics and general stages of production planning has been given. In the third section, matherials and methods of this study have been explained. In fourth section, necessary statistical analysis has been made by using data obtained from questionnaires and observations and requlating these data into tables. In the last section, in the course of findings cobtained, a conclusion has been drawn, and some recommendations has been made in order to use production planning studies more effectively in leather clothing organizations.