Avrupa Birliği mali piyasaları ile Türk mali piyasalarının entegrasyonu sürecinde bankacılık sektöründe karşılaşılabilecek sorunlar
  1. Tez No: 52525
  2. Yazar: M. BAŞARAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Avrupa Birliği Mali Piyasaları ile Türk Mali Piyasalarının entegrasyonu sürecinde bankacılık sektöründe ortaya çıkabilecek sorunlar incelenmiştir. Bankacılık ekonomide yer alan bütün sektörlerle doğrudan ilişki içinde olması nedeniyle Avrupa Birliği içinde önem verilen ve üzerinde düzenleme yapılan sektörlerden biri durumundadır. Çalışmamızda Avrupa Birliği'nin kurumsal yapısı, Avrupa Birliği mali piyasalarının ve bankacılık sektörünün yapısı, uyum gerekleri incelenmiş ve uyum gereklerinin belirlenebilmesi amacıyla ankete dayalı bir araştırmaya yer verilmiştir. Ülkemiz bugünkü konumu ile Avrupa Birliği ve Birliğin bankacılığı ilgilendiren mevzuatı yönünden üçüncü ülke konumundadır. 1980'li yıllarda başlayan liberalleşme hareketlerine parelel olarak gerçekleştirilen reformlar sonucunda Avrupa Birliği bankacılık düzenlemeleri ile Türk bankacılık sisteminin düzenlemeleri arasında önemli bir uyum sorunu bulunmamaktadır. Avrupa Birliği ile ülkemiz bankacılık sektörü arasında bulunan bazı yapısal ve yasal farklılıklarda tam üyeliğin gerçekleşmesinden sonra giderilebilecektir.
Özet (Çeviri)
ü ABSTRACT in this workshop, the problems that would occur in the banking sector between Capital Markets of the European Community and the Turkish Capital Markets was examined. The Banking sector that's been sîrictly related to ali the sectors in the current economies. That's why it's been öne of the most important sectors which's the subject to a continous adjustment. On our workpaper, the corpörate structure of the European Community, the general structure of the capital market's of the European Community and the banking sector, the structure of Turkish fiscal system's compatible needs was examined and in order to figüre out the facts of harmonization, it was ali researched depending on a questionnaire. în present, our country's position is the third in teraıs of the European Community including the standpoint of the articles that's the concem of the banking system. Beginning the îiberalization in Î980's the resuît of the reforms, between the European Community's banking adjustments and the adjustments of the Turkish Banking system there's a signifıcant harmonization problem. The differences in ternıs of law and structure between the European Community and our banking system will be eliminated after the compîeteness of the full membership.