Bazı makrofungus izolatlarının antimikrobiyal, antioksidan ve uv koruyucu aktivitelerinin belirlenmesi
Scaning of antimicrobial, antioxidant and uv protecting activity properties of some mushroom isolates
- Tez No: 525303
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAMAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Makromantarların antioksidan ve antimikrobiyal aktiviteleri çok ilgi çeken bir araştırma konusu olup, araştırmacılar her geçen gün yeni bir aktivite keşfi yapmaktadır. Bu çalışmada 10 adet makrofungus örneğinin kültür sıvılarının etil asetat ekstraktlarının antioksidan, antimikrobiyal ve ultraviyole ışığa karşı koruma etkileri taranmıştır. Yapılan tarama sonucunda çalışılan makrofungus örneklerinin hiçbirinde antimikrobiyal aktiviteye rastlanmamış olmakla birlikte, fenolik madde içeriklerinde Schizophyllum commune için 5,28 mg Gae/g, redükleyici güç aktivitesinde Schizophyllum commune için 1mg/ml' de 0,557 absorbans ve metal şelatlayıcı aktivitede Trametes hirsuta için 8,87 mg/ml EC50 değeri hesaplanmıştır. Bunların haricinde ultra viyole ışığa karşı koruma etkileri araştırılan izolatlardan Schizophyllum commune ultraviyole ışığa karşı %64.6 koruma göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Very exiting studies were performed about antioxidant and antimicrobial activities of mushrooms, still scientists are discovering new antioxidant and antimicrobial activities of mushroom extracts. In this study, ethyl acetat extracts of 10 macrofungi samples were scanned for their antimicrobial, antioxidant and UV protecting abilities. After scanning for antimicrobial activity with disc diffusion method, no activity were found in any mushroom extract. The ethyl acetat extracts of Schizophyllum commune (D63) showed 5,28 mg GAE/g total phenolic content and 0,557 absorbance with 1mg/ml concentrations on reduction power ability. Trametes hirsuta showed 8,87 mg/ml IC50 of metal chelating ability. Schizophyllum commune (M131) showed 64.6 % protection against UV light.