Avrupa yeşil başkent ödüllü kentlerin performans göstergeleri üzerine bir değerlendirme ve yerel yönetimler için bir yol haritası: Bursa örneği
An assessment on the performance indicators of the cities awarded by the european green capital and a road map for local governments: Case of Bursa
  1. Tez No: 525304
  2. Yazar: AYŞENUR COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ARSLAN SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Sanayi devrimi ile başlayan modernleşme sürecinde yaşanan gelişmeler, kentlerin hızla değişimi, sağlıksız yapılaşma, çevre kirliliği, kaynakların hızla tüketilmesi gibi sonuçlar doğurmuştur. Bu bağlamda, kentsel alanlardaki bozulmayı önlemek ve şehirlerin yaşanabilirliğini artırarak, kaliteli yaşam çevreleri oluşturmak için çeşitli ulusal ve uluslararası organizasyonlar düzenlenmektedir. Tez çalışması kapsamında, kentleşmenin zorlukları ile yüzleşmek ve Avrupa'da sürdürülebilir kentsel gelişme motivasyonunu artırmak için geliştirilen Avrupa Yeşil Başkent Ödülü (European Green Capital Award- EGCA), incelenmiştir. EGCA, Avrupa'daki orta ölçekli kentlerin sürdürülebilir ulaşım, iklim değişimi ve hava kalitesi, atık ve su yönetimi, biyoçeşitliliğin korunması, akustik çevre kalitesi, enerji verimliliği ve performansı gibi alanlarda yenilikçi ve girişimci çözümlerle, istikrarlı bir çevre politikası oluşturularak kentsel yaşam ortamlarının kalitesini arttırmayı hedeflemektedir. Buna ek olarak, kentlerin bu çabalarını teşvik etmek, ödüllendirmek ve“iyi uygulamaları”paylaşarak kentlerin birbirlerine ilham vermelerini sağlamayı amaçlamaktadır. Tez çalışmasında, 2010 yılından bugüne ödül almış 8 kentin EGCA çevresel göstergelerine göre iyi uygulamaları irdelenerek 2020 yılı için Türkiye'nin Yeşil Başkent adayı olan Bursa'nın mevcut durumu ve çalışmaları üzerinden bir yol haritası oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The developments experienced in the modernization process that started with the industrial revolution have resulted in rapid change of cities, unhealthy construction, environmental pollution, rapid consumption of resources. In this context, various national and international organizations are working to establish quality living environments by preventing degradation in urban areas and increasing the livability of cities. Within the scope of the thesis, the European Green Capital Award (EGCA), developed to meet the challenges of urbanization and to increase the motivation of sustainable urban development in Europe, has been examined. EGCA aims to improve the quality of urban living environments by creating a stable environmental policy through innovative and entrepreneurial solutions in areas such as sustainable transport, climate change and air quality, waste and water management, biodiversity conservation, acoustic environmental quality, energy efficiency and performance for medium sized cities in Europe. In addition, the initiative aims to inspire each other by motivating, rewarding, and sharing“good practices”of these efforts of the cities. In this study, according to the environmental indicators of EGCA, 8 awarded cities since 2010 and their best practices have been examined in order to understand the current situation and develop a road map for the Bursa, the Green Capital candidate of Turkey for 2020.