Cinsiyet ile yenilikçi girişimcilik arasındaki ilişkide finansal gelişmişliğin düzenleyici etkisi: Çok düzeyli karşılaştırmalı bir analiz
Regulatory effect of financial development in the relationship between gender and innovative entrepreneurship: Logistic regression analysis
  1. Tez No: 525367
  2. Yazar: DUYGU HIDIROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET NASİH TAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Yenilikçi girişim başlatma oranları incelendiğinde, kadın ile erkek girişimciler arasında belirgin bir farkın olduğu gözlenmektedir. Bu farkı ortaya çıkaran en büyük etkenlerden birinin ise fırsat eşitsizliği olduğunu söylemek mümkündür. Dolayısıyla kadınlar ile erkekler arasında fırsat eşitliği sağlandığında kadınların yenilikçi girişimde bulunma oranlarının ciddi şekilde artması beklenmektedir. Bu çalışmanın amacı, finansal gelişmişliğin fırsat eşitliği yaratmada etkin olup olmadığını anlamaktır. Dolayısıyla bu amaç doğrultusunda çalışmada, yenilikçi girişimcilik faaliyetlerini etkileyen birçok mikro ve makro düzeyde dinamik arasında bir girişimcinin harekete geçmesinde etkili olduğu düşünülen finansal gelişmişlik dinamikleri üzerinde durulmuştur. Böylelikle bu finansal gelişmişlik göstergelerinin cinsiyet ile yenilikçi girişimcilik arasındaki ilişkide düzenleyicilik rolleri test edilmektedir. Bu çalışmanın kapsamında, finansal gelişmişliğin fırsat eşitliği yaratmak suretiyle yenilikçi girişimciler arasında kadınların oranının artmasını sağlayacağı öngörülmektedir. Küresel Girişimcilik Monitörü 'nün (GEM) anketine katılan Toplam Erken Aşama Girişim Aktivitesi (TEA) sınıfına giren girişimler çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Örneklem, 2007-2013 yıllarını kapsamakta ve 87 ülkeden 92947 birey düzeyinde veri içermektedir. Bu çerçevede geliştirilen hipotezler, karışık etkili lojistik regresyon yöntemiyle test edilmiştir. Analizler neticesinde beklenenle paralel sonuçlara ulaşılmıştır. Regresyon sonuçları, finansal gelişmişliğin ve gelişmişliği belirlediği düşünülen finansal etkinlik ve finansal güvenilirlik dinamiklerinin kadınların yenilikçi girişimcilik başlatmalarına katkılarının önemli derecede etkili olduğu neticesini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The low participation of women in entrepreneurship is often linked to the inequality of opportunity between men and women. Thus, our assumption suggest that women's entrepreneurship facilities will increase in an efficient and developed financial market. Assuming that the organizational environment of an entrepreneur highly impacts the entrepreneurship level of a country, first this thesis tries to explore the effects of gender on innovative entrepreneurship and then effects of institutional environment focusing financial factors linked with financial development. We specifically try to identify which factors increase entrepreneurial innovation by women. We create a conceptual framework related innovative entrepreneurship with both gender and financial variables: financial market development, efficiency of financial market, trustworthiness of financial market, financing through local equity market, ease of access to loans, venture capital availability, soundness of banks, regulations of securities exchange, availability of financial services and affordability of financial service. We test this framework on a large sample of cross-sectional time series data constructed by integrating several databases. We employ multilevel logistic regression estimation techniques with country random intercepts. After controlling the industry effects, year effects, several individual and country level variables effects on our measure of entrepreneurial activity; we find that entrepreneurial activity increases with the factors: financial market development, efficiency of financial market, financing through local equity market, ease of access to loans, venture capital availability, soundness of banks and affordability of financial services. On the other hand, in contrast to our expectation, we find that a few factors: trustworthiness of financial market, regulations of securities exchange and availability of financial services do not have a significant impact on entrepreneurship. The results of our analyses are almost completely consistent with our conceptual framework. In general, our findings emphasizes the importance of financial environment on innovative entrepreneurship and women's participation in entrepreneurial innovation activities.