Genç yetişkinlerde sürekli öfke ve öfke ifade tarzları ile dürtüsellik arasındaki ilişki
The relationship of young adults continuous anger and anger styles with impulsivity
  1. Tez No: 525368
  2. Yazar: AYÇE GÖZDE SEMİZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Öfke engellenme ve tehdit karşısında ortaya çıkan bir duygudur. Öfkenin yaygınlığı günümüzde giderek artış göstermesi ve artan nüfusa da bakıldığında öfkenin toplum ruh sağlığı bakımından çok önemli olduğu düşünülmektedir. Dürtüsellik ise; neden sonuç ilişkisini düşünmeden harekete geçmektir. Çeşitli engellemeler ve tehdit algısı karşısında insanlar öfkelenebilmekte ve düşünmeden hareket edebilmektedirler. Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinde sürekli öfke düzeyleri ve öfke ifade tarzları ile dürtüsellik düzeyleri arasındaki ilişkiye bakılması amaçlanmıştır. Çalışma özel üniversitede okuyan, lisans ve yüksek lisanstan öğrencilerinden oluşan kişilerden rastgele olarak seçilerek yapılmıştır. Örneklem grubunu toplam 100 (67 kadın, 33 erkek) katılımcı oluşturmaktadır. Anket formları katılımcılara elden ulaştırılmış ve yanıtlamaları istenmiştir. Uygulanan anket formları; Demografik Bilgi Formu, Sürekli Öfke ve Öfke İfade tarzı Ölçeği, Barratt Dürtüsellik Ölçeği'nden (BIS-11) oluşmaktadır. Çalışmada istatistiksel programlardan olan SPSS v22.0 kullanılmıştır. Çalışmaya katılanların sürekli öfke ve öfke ifade tarzı, dürtüsellik ölçeklerinin alt boyutlarına yönelik ilişki analizinde de Pearson korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Sürekli öfke-öfke ifade tarzları ve Barratt dürtüsellik ölçeği alt boyutları maddeleri için güvenirlik analizi uyguladığında, sadece motor dürtüsellik alt boyutunun güvenilirliği düşük çıkmış olup, sonuç olarak kullanılan bu ölçekler ölçmek istenilen olguyu güvenilir bir biçimde ölçmektedir. Çalışmada katılımcıların sosyodemografik özellikler ile sürekli öfke düzeyleri, öfke ifade tarzı alt boyutları ve dürtüsellik alt boyutları açısından anlamlı derecede fark tespit edilmiştir. Öfke düzeyleri ile dürtüsellik düzeyleri arasındaki ilişki değerlendirildiğinde de; genel öfke düzeyi ile Barratt dürtüsellik düzeyi arasında negatif doğrusal, sürekli öfke ile tüm dürtüsellik alt boyutları arasında negatif doğrusal, kişilerin öfke kontrol düzeyleri ile plan yapmama dürtüselliği arasında pozitif doğrusal, içte tutulan öfke ile tüm dürtüsellik alt boyutları arasında negatif doğrusal, dışa vurulan öfke ile dürtüsellik alt boyutlarından plan yapmama, dikkat dürtüselliği ve toplam dürtüsellik arasında negatif doğrusal ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Sonuç olarak çalışmanın temel amacı olan genç yetişkin örneklemde sürekli öfke düzeyleri ve öfke ifade tarzları ile dürtüsellik arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bulgular literatür ışığında yorumlanıp, tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Anger is a feeling that occurs in face of frustration and treats. When nowadays progressively increases the prevalence of anger and anger is viewed as the growing population in terms of community mental health is considered to be very important. The impulsivity; cause and effect relationship is to act without thinking.People can be angry and act without thinking in the face of various frustration and threat perceptions. In this study, it's aimed to analyze the relationship between trait anger levels and anger expression with impulsivity levels of university students. This study is made from randomly selected people consisting of bachelor and master degree students from private universities.Sampling group of a total of 100 (67 females, 33 males) constitute the participants. Survey forms were hand delivered to the participants and they were asked to answer. Administered questionnaires; Demographic Information Form, style Trait Anger Expression Inventory, the Barratt Impulsiveness Scale (BIS-11) is formed.In this study SPSS aone of the statistical software v22.0 is used.Anger and anger expression style of the study participants, the Pearson correlation coefficient of correlation analysis for sub-dimensions of impulsivity scale is used.The State-Trait Anger wording and Barrat Impulsiveness Scale subscale apply reliability analysis for agents, reliability of the only motor impulsivity subscales is significantly lower, the desired phenomenon to measure the scale used as a result is measured in a reliable manner. Trait anger levels and demographic characteristics of the participants in the study, trait anger and impulsivity subscale significant difference was detected in terms of lower dimensions. Considering the relationship between the levels of anger and impulsivity; linear negative correlation between Barrat level and generally temper level , linear negative correlation between continuous anger and all impulsivity subscales,linear positive correlation between the anger held inside and all impulsivity subscales,,significant and linear negative correlation between anger out and inability to plan one of the impulsivity subscales, attention impulsivity and total impulsivity have been identified. As a result, the main purpose of this study among young adults examples levels of trait anger and impulsivity and anger expression has been found to be a significant relationship. Results have been interpreted and discussed in consideration of the literature.