Avrupa'da etnik terörle mücadele yöntemleri: ETA ve IRA örnekleri
Methods of combating ethnic terrorism in Europe: IRA and ETA examples
- Tez No: 525370
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALAKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, Avrupa'daki etnik ayrılıkçı terörizmin sebepleri ve etkin mücadele yöntemlerinin neler olduğunu incelemektir. Bu amaca ulaşmak üzere IRA ve ETA terör örgütleri öne çıkan örnekler olarak analiz edilmiştir Araştırmaya konu olan terör örgütlerinin ortaya çıkışları ve varlıklarını sürdürmelerinin altında yatan sebepler analiz edildiğinde şu ortak noktalara ulaşılmıştır. Örgütlerin varlıklarını sürdürebilmeleri kapsamında, üzerinde etkili oldukları tabanı ellerinde tutmak maksadıyla söylem ve eylemlerinde değişime yöneldikleri, örgüt içinde ise birliği sağlayıcı tedbirlerin alındığı görülmüştür. Belirtilen amaca ulaşmak için çalışma ilkçilik, modernist/yapılanmacılık, etno-sembolcülük ve inşacılık yaklaşımları kullanılarak analiz edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada İspanya ve Birleşik Krallığın söz konusu örgütlerle mücadelesinin nasıl bir seyir izlediği, etnik çatışmaların altında yatan nedenler ve ETA ve IRA örgütlerinin örgüt yapılarını devam ettirmeleri ve üyelerini bir arada tutma eylem ve stratejilerinin neler olduğu yönündeki sorulara cevap aranmıştır. Bu noktada söz konusu örgütlerin yapılarını devam ettirmelerinin ve üyelerini bir arada tutmalarının nedenlerinin etnisite, kimlik ve milliyetçilik tabanlı olduğu görülmüştür. İlkçilerin genetik özellik ve kültürel değerlere vurgu yapması, modernist/yapılanmacıların milliyetçiliği ön plana almaları, etno-sembolcülerin tarihi sembolleri öne çıkarmaları ve inşacı yaklaşımın sosyal kimliğin yapılandırılmasını analiz etmesi çalışmada iki terör örgütünün gelişip evirilme aşamalarının açıklanmasına ışık tutmuştur. Etnik terörizmle mücadele anlamında ise, terör örgütlerinin eylem araçlarına göre farklı yöntemlerin etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Genel olarak, terör örgütleri silahlı eylemlerine devam ederken bastırıcı tedbirler, eylemler azaldığında ise sosyo¬ekonomik ve kültürel tedbirlerin etkili olduğu görülmüştür. Etnik grup içinden çıkan ve terör örgütü ile ilişkisi olmayan siyasi partilerin de etnik terörle mücadelede olumlu rol oynadığı görülmektedir. Çalışmanın hazırlanmasında ETA ve IRA örgütleri ile alakalı tüm basılı ve elektronik kitaplar, yayınlanmış tezlerden yararlanılarak geniş bir literatür çalışması yapılmıştır. Çalışmanın daha iyi anlaşılması açısından nitel unsurların yanında niceliksel şekiller ve tablolardan da yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to analyze the causes of ethnic terrorism and combatting methods in Europe. To achieve this aim, IRA and ETA terrorist organizations are being studied specifically. There are some common points received from study by analyzing this terrorist organizations: to continue their existence, they alter their sayings and actions towards their base and grassroots in order to survive and they take measures in their own organization to secure uniformity. To attain above mentioned aim, the study has been analyzed with following theories: Primordialism, Modernism, Ethno-Sembolism and Constructivism. The study seeks for answers to following questions: How did United Kingdom and Spain fight against terrorism, What are the underlying causes of terrorism, what factions and strategies were efficient for IRA and ETA to have survived their organizational structure and keep their base? At this point, it has observed that ethnicity, identity and nationalism were the main factors maintaining their structure and keeping their base. Primordialism emphasises on genetic and cultural values, Modernism takes nationalism to forefront, Ethno-Sembolism put forward the historical symbols and Constructivism focuses on configuration of social identity. All of these theories shed light on study to analyze terrorist organizations. In the meaning of combatting ethnic terrorism, it has observed that terrorist organizations wield varied methods for varied action means. Generally, when terrorists continue armed attacks, repressive measures are efficient and when actions decrease, social – economic and cultural measures are efficient. The political parties coming from an ethnic group and not have a tie with terrorist organizations also play an important role to fight against ethnic terrorism. To prepare this thesis, a wide literatur review has been implemented and all published and electronic books, published thesises has been scanned about IRA and ETA organizations. To make study clear, in addition to qualitative elements, quantitative elements has been used such as figures and tables.