Singlehood: An exploratory study and its relationship to relationship centrality
Bekarlık: Bir keşif çalışması ve ilişki merkeziyetiyle ilişkisi
  1. Tez No: 525372
  2. Yazar: DENİZ ASOLAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK DOĞRUYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bekarlık psikoloji literatüründe genişleyen bir çalışma alanı. Ancak, Türkiye'de henüz bekarlık konusunda psikoloji alanında bir akademik çalışma bulunmamakta. Bu çalışma Türkiye'de bekarlık çalışmalarına bir giriş yapmayı amaçlamaktadır. Hayal olayları perspektifine başvurulmuş, yaşam senaryosu, hayat hikayesi, olay merkeziyeti kavramları kullanılmıştır. Olay merkeziyeti ilişkilere uyarlanmıştır. Bekar bireyer hakkındaki kalıplaşmış düşüncelerin isabetliliği ilişki merkeziyeti aracılığıyla araştırılmıştır. Sonuçlar bekar ya da çift olma durumunun ilişki merkeziyeti ile depresyon ve kaygı semptomları arasındaki ilişkiyi anlamlı biçimde yönettiğini gösterniştir.Bulgular bekar kişiler hakkındaki depresif ve kaygı semptomu gösterme gibi bazı basmakalıp düşüncelerin yalnızca ilişki merkeziyeti yüksek olduğunda gerçeği yansıttığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Singlehood is a growing research area in psychology. However, there is not any academic study of singlehood in Turkey in area of psychology. The currents study aims to provide an introduction for the study of singlehood in Turkey. Life events perspective was applied; life scripts, life stories, and event centrality constructs were used. Event centrality was adapted on relationships. The accuracy of the stereotypes about singles are examined via relationship centrality. Results indicates that being single or couple significantly moderates the relationship between relationship centrality and depressive and anxiety symptoms. Findings indicated that some stereotypes about singles related to depressive and anxiety symptoms reflect the truth only when relationship centrality is high.