Ratlarda indometazinin neden olduğu incebarsak ve gastrik mukozal hasara karşı nigella sativa oil formunun koruyucu ve antioksidatif etkisi
Protective effect of nigella sativa against indomethacin related small intestine and gastric mucosal damage in rats
  1. Tez No: 525379
  2. Yazar: EMRE GÜNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş: Çalışmamızın amacı, Nigella sativa yağ formunun antioksidan ve antienflamatuar özelliklerinden dolayı sıçanlarda, mide ve duodenumda indometazinin neden olduğu hasarı azaltmadaki etkilerini deneysel olarak araştırmaktır. Gereç ve Yöntemler: Sıçanlar 4 gruba randomize edildi (n = 8). Grup I: Salinle tedavi edilen kontrol grubu, Grup II: Nigella sativa ile tedavi edilen kontrol grubu, Grup III: Salinle tedavi edilen ülser grubu; indometazinin neden olduğu ülserler ve serum fizyolojik uygulanması, Grup IV: Nigella sativa ile tedavi edilen ülser grubu; indometazin uygulanmasını takiben Nigella sativa yağ formu verilen grup. Bulgular: Serum TNF-α ve IL-β ve doku MDA ve MPO değerleri salin ile tedavi edilen ülser grubunda, salin ile tedavi edilen kontrol grubuna göre daha yüksekti ve doku GSH ve Na+K+/ATPaz düzeyleri daha düşük bulundu. Nigella sativa ile tedavi edilen ülser grubunu, salin ile tedavi edilen ülser grubuyla karşılaştırırken bu değerlerin tersine döndüğü görüldü. Histopatolojik bulgular, epitelyal rejenerasyon ve yoğun doku hasarı yerine iyileşme idi. Sonuç: Nigella sativa yağ formunun potansiyel ince bağırsak ve mide hasarına karşı güçlü antioksidan ve antienflamatuar etkileri, sıçanlarda deneysel bir model kullanılarak gösterilmiştir. Bu nedenle, çalışmamız, indometazin ile birlikte kullanılan Nigella sativanın gastrointestinal hasarı önleyebileceğini ve bu nedenle yeni bir klinik terapötik ilke oluşturabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: The aim of our study was to experimentally investigate the effects of Nigella sativa oil form, due to its antioxidant and anti-inflammatory properties, in reducing the damage caused by indomethacin in the stomach and duodenum of rats. Material and Method: The rats were randomized into 4 groups (n=8). Group I: Saline-treated control group, Group II: Nigella sativa-treated control group, Group III: Saline-treated ulcer group; ulcers caused by indomethacin and administration of physiological serum, Group IV: Nigella sativa-treated ulcer group; the group receiving Nigella sativa oil following administration of indomethacin. Results: The serum TNF-α and IL-β and tissue MDA and MPO values were higher in saline-treated ulcer compared to saline-treated control group and the tissue GSH and Na+K+/ATPase levels were found lower. These values were reversed when comparing Nigella sativa treated ulcer group to saline treated ulcer group. Histopathological findings consisted of epithelial regeneration and improvement instead of dense tissue damage. Conclusion: The strong antioxidant and anti-inflammatory effects of Nigella sativa oil against potential small intestine and gastric damage were shown using an experimental model in rats. Hence, our study suggests that Nigella sativa used together with indomethacin can prevent gastrointestinal damage and thus this agent can create a new clinical therapeutic principle.