Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçu
The crime of depriving one of liberty in the Turkish penal
  1. Tez No: 525378
  2. Yazar: EMRE AKDÜZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SİNAN ALTUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
İnsanoğlunun yaşam hakkı vazgeçilmez evrensel haklardandır. Yaşam hakkının temel unsuru olan kişi hürriyeti ve güvenliği, 1982 tarihli Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 19. maddesinde düzenlenmiştir. 19. madde kişi hürriyeti ve güvenliği başlığı altında, kişi güvenliğini '' herkes, kişi hürriyeti ve güvenliğine sahiptir.'' şeklinde formüle etmiştir. Kişi hürriyeti ve güvenliği olarak adlandırılan kavram kişi hürriyetinin keyfi bir şekilde, özgürlüğünden yoksun tutulmaması olarak ifade edilmektedir. Böylece kişinin keyfi bir şekilde özgürlüğünden yoksun bırakılmamasının güvencesi Anayasanın 19. maddesi ile sağlanmaktadır. Bu maddeye göre kişi, hürriyetinden -ancak- şekil ve şartları kanunda gösterilen hallerde yoksun bırakılabilir. Anayasal güvence altına alınan kişi hürriyetinin kanunda gösterilen belirli nitelikteki şartlar haricinde, yoksun bırakılması durumunda bu şartları ortaya çıkaran kişiler hakkında, cezai hüküm uygulanması düzenlenmiştir. Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçu 5237 sayılı Türk Ceza Yasanın 109. maddesinde düzenlenmiştir. Bu madde ile, kişinin bir yere gitme veya bir yerde kalma hürriyetinin engellenmesi suç olarak tanımlanmıştır. Bu çalışma ile kişi hürriyeti ve güvenliğinin temel olarak,koruma altına alınması, bu hakka her tür saldırının önüne geçilebilmesini amaçlayan cezai hükmün niteliği ve özel halleri bir bütün olarak ele alınacaktır. Günümüzde toplumda yaşanan kişi hürriyetini tehdit ve sosyal yara olması tehlikesini içeren, cinsel suçlarla birlikte ortaya çıkan güvenlik endişesinin ortadan kaldırılması için yasal tedbirlerin yeterli olup olmadığı hususuna da değinilecektir.
Özet (Çeviri)
The right to life of humans is a universal right. The main factor of the right to life which is the freedom of humans and safety has been arranged in the 19th article of the Turkish Constitution. The 19th article states the right to safety as 'everyone has the right to safety and security'. This refers to the arbitrary deprivation of the security of a person. According to this article a person can only be deprived of his or her safety based on certain limitations. Penal provisions have been set for those who enroach these limitations. The crime of depriving one of his or her freedom has been set in article 109 of the Turkish Penal Law. This defines it as a crime to deprive someone from going somewhere or staying in a certain place. This study will look at the characteristics and special provisions of the penal provision which aims to protect the freedom and safety of a person. It will also deal with the issue of whether the legal measures enforced towards the prevention of sexual offences are adequate.