Obezitenin solunum fonksiyonu parametreleri üzerine olan etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of obesity on respiratory parameters
- Tez No: 525386
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN ERSİN ŞİMŞEK, DOÇ. DR. SEVDA CÖMERT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Göğüs Hastalıkları, Family Medicine, Chest Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Obezitenin solunum fonksiyon parametreleri ve fiziksel kondisyon üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesi ve böylelikle solunumsal komorbiditelerin önlenmesi ve yönetiminde obezite ile mücadelenin öneminin ortaya konulmasıdır. Yöntem: Kesitsel, tanımlayıcı nitelikteki araştırmaya Aile Hekimliği ve Obezite polikliniklerine başvuran toplam 111 gönüllü; BKİ'ye göre normal (27), fazla kilolu (27), I. ve II. Derece obez (30) ve III. Derece obez (27) olmak üzere 4 grupta değerlendirildi. mMRC dispne skalası uygulanan tüm gönüllülere; spirometre cihazıyla solunum fonksiyon testleri (FEV1, FVC, FEV1/FEVC), pletismografi cihazıyla karbonmonoksit difüzyon (DLCO) ve total akciğer kapasitesi (TLC) ölçümleri ile 6 dakika yürüme testi öncesi ve sonrasında pulse oksimetre cihazıyla parmak ucu satürasyon ve nabız ölçümleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Evaluation of the effects of obesity on respiratory function parameters and physical condition, thus putting forward the importance of combating obesity in the prevention and management of respiratory comorbidities. Materials and Methods: In this cross-sectional descriptive research; a total of 111 volunteers who applied to the Family Medicine and Obesity outpatient clinics were evaluated in 4 groups according to BMI, normal (27), overweight (27), I. and II. Degrees obese (30) and III. Degrees obese (27). All volunteers who were evaluated with mMRC dyspnea scale; pulmonary function tests (FEV1, FVC, FEV1 / FEVC) with spirometry device, carbon monoxide diffusion (DLCO) and total lung capacity (TLC) measurements were performed with plethysmography device, and fingertip saturation and pulse measurements were made with pulse oximetry device before and after the six-minute walk test.