Kafa tabanı cerrahisinde navigasyon kullanımı
Use of navigation system in skull base surgery
  1. Tez No: 525389
  2. Yazar: HASAY GULİYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHA BETON
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, gelişen teknoloji ile birlikte ESC' de yaygın kullanılan bilgisayar destekli navigasyon sistemleri kafa tabanı cerrahisinde kullanım etkinliğini değerlendirmektir. Anatomik oryantasyonu ve lokalizasyonu arttırarak oluşabilecek komplikasyonlar, operasyon süresi, intrakranial tümörlerde cerrahi sonrası rezidü nedeniyle yapılan revizyon cerrahisine etkisini tayin etmektir. Materyal Metot: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB ile NRŞ kliniğinde Ocak 2014 – Haziran 2018 yılları arasında endonazal endoskopik kafa tabanı cerrahisi yapılan hastaların dosyaları retrospektif olarak incelendi. Tüm verilerine ulaşılamayan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Verilerindeki ve takiplerindeki tüm verilerine ulaşılan; endonazal endoskopik hipofiz adenom eksizyonu veya endonazal endoskopik BOS rinore onarımı yapılan toplam 249 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların epikrizleri, nazal endoskopileri, operasyon öncesi yapılan radyolojik tetkikleri, operasyon sırasında alınan video kayıtları ve hasta takip formları retrospektif olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the effectiveness, anatomical orientation, localization, complications, operation time, and the complete removal of the intracranial tumors of computer aided navigation systems used in ESS in skull base surgery. Materials and methods: The files of patients who underwent trasnnasal endoscopic skull base surgery between January 2014 - June 2018 at Ankara University facılty of medicine ENT and neurosurgery departments were examined retrospectively. Patients whose data were not available were excluded from the study. A total of 249 patient underwent transnasal endoscopic pituitary adenoma excision and CSF rhinorrhea repair were stuided. The files of the patients, nasal endoscopy examinations, preoperative radiological studies, operations video and patient follow-up forms were evaluated retrospectively.