Eş şiddeti suçu ile ilişkili olabilecek psiko-sosyal faktörlerin belirlenmesi ve suç analizi
Determination of psycho - social faktors in partner violence and crime analysis
  1. Tez No: 272041
  2. Yazar: AYŞEN LENGERLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE GÜLSEN ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmanın amacı eşlerine karşı işledikleri şiddet suçu sebebiyle ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlü ve tutukluların, işledikleri suç ile ilişkili olabilecek psikolojik, sosyo demografik, gelişimsel ve suça ilişkin özelliklerin belirlenmesi ve eşe yönelik şiddet ile ilişkili risk faktörlerinin değerlendirilmesidir.Araştırmada hükümlü ve tutukluların çeşitli özellikleri hakkında bilgi toplayabilmek için araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Toplama Aracı, psikolojik belirtilerin saptanabilmesi için Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Empatik Eğilim Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Levenson Psikopati Ölçeği (LSRP) kullanılmıştır.Araştırma kapsamında, Araştırma grubunda Ankara L1, L2 Cezaevi, Ankara Kadın Kapalı Cezaevi, İstanbul Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi, Denizli D Tipi Kapalı Cezaevi, Denizli Bozkurt Kadın Açık Cezaevi, Çankırı Cezaevi, Mersin Cezaevi, Kırşehir E Tipi Cezaevi ve Bursa E tipi Kapalı Cezaevinden bulunan 19 ? 81 yaşları arasındaki 73 kadın ve 41 erkek tutuklu ve hükümlü ile karşılaştırma grubunda 19-68 yaşları arasında 19 erkek 36 kadın toplam 55 eşe yönelik şiddet öyküsü olmayan katılımcı ile çalışılmıştır.Araştırmada ölçek puanlarının cinsiyet ve gruplara göre farklılaşması iki yönlü varyans analizi (ANOVA) ile cinsiyete göre eşe yönelik risk faktörlerinin belirlenmesi Lojistik Regresyon analizleri ile test edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre empati becerisi, sosyal destek ve psikopati puanları arasından anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Bunun yanı sıra kadınlar için eşin alkol kullanımı, eşten fiziksel ve cinsel şiddet görme ve sosyal desteğin, erkeklerde de arkadaş desteğinin eşe yönelik şiddet uygulamaya ilişkin önemli risk faktörleri olduğu görülmüştür. Bulguların büyük kısmı yazın bilgileri doğrultusunda çıkmış ve araştırma sonuçları alan yazını doğrultusunda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine related psychological, socio-demographic, developmental and criminal factors in partner violence and also assess risk factors about intimate partner violence according to their gender among prisoners convicted of partner violence.In this study, Personal Information Collection Tool, which was developed by researcher, is used for collecting data about prisoners? various characteristics, and Rosenberg Self Esteem Scale, Emphatic Tendency Scale, Multidimensional Scale of Perceived Social Support and Levenson Self-Report Psychopathy Scale (LSRP) are used to evaluate psychological symptoms.The resarch group consisted of 41 males and 73 females, a total of 144 prisoners, ranging from the ages of 19 ? 81 from Ankara L1, L2 Prisons, Ankara Female Closed Prison, İstanbul Bakırköy Female Closed Prison, Denizli D Type Closed Prison, Denizli Bozkurt Female Opened Prison, Çankırı Prison, Mersin Prison, Kırşehir E Type Closed Prison and Bursa E Type Closed Prison. Comparison group consisted of 19 males and 36 females, a total of 55 participants between the ages of 19-68, who have similar socio- demographic level, but not involved in intimate partner violence.In this study, two way ANOVA were used to find the differences of scale scores between sex and groups. Logistic Regression was carried out to determine the partner violence risk factors in terms of sex. The results of the study indicated meaningful differences between sex and groups in terms of empathy, social support and psychopathy. Analysis shows that being subjected to physical and sexual violence by one's partner are influenced by the partner?s alcohol abuse, low family and significant others? social support for women and by low friends? support for men. Findings are consistent with related literature and the findings of the present study were discussed in terms of related literature.