Vital pulpa tedavisinde kullanılan biyomateryallerin farklı restoratif materyallere bağlanma dayanımının değerlendirilmesi
Evaluation of bond strength of different restorative materials to biomaterials in vital pulp treatment
  1. Tez No: 525427
  2. Yazar: HÜSEYİN BİÇER
  3. Danışmanlar: PROF. ŞULE BAYRAK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Araştırmamızda, vital pulpa tedavilerinde kullanılan kalsiyum silikat içerikli biyomateryallerin farklı restoratif materyallere makaslama bağlanma dayanımının karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi amaçlandı. Materyal ve Metot: 4 mm çapında ve 2 mm derinlikte boşlukları bulunan 208 adet akrilik blok hazırlandı. Üretici firmaların talimatları doğrultusunda hazırlanan kalsiyum silikat içerikli biyomateryaller (ProRoot MTA, BioAggregate, Biodentine ve ThereCal) akrilik bloklardaki boşluklara yerleştirildi ve sertleşmeleri için önerilen sürelerde bekletildi. Biyomateryal örnekleri, uygulanacak restoratif materyale göre rastgele 4 gruba ayrıldı; cam iyonomer siman, rezin modifiye cam iyonomer siman, kompomer ve kompozit rezin. Adeziv işlemlerin ardından biyomateryallerin üzerine 2 mm çapında ve 2 mm yüksekliğinde silindirik kalıplar yardımıyla restoratif materyaller uygulandı. Tüm örnekler 24 saat 37°C'lik etüvde bekletildikten sonra makaslama bağlanma dayanım değerleri universal test cihazı kullanılarak ölçüldü. Elde edilen verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde tek yönlü varyans analizi (One-way-ANOVA) ve Tukey testleri kullanıldı. Bulgular: Tüm biyomateryaller için en düşük ortalama makaslama bağlanma dayanım değeri cam iyonomer siman grubunda, en yüksek ortalama makaslama bağlanma dayanım değeri ise Biodentin hariç diğer biyomateryaller için kompomer grubunda gözlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study was to provide a comparative evaluation of the shear bond strengths of calcium silicate‑based biomaterials used in vital pulp treatment to different restorative materials. Materials and Methods: 208 acrylic blocks with a hole measuring 4 mm diameter and 2 mm height were prepared. Calcium silicate‑based biomaterials (ProRoot MTA, BioAggregate, Biodentine and ThereCal) were prepared in line with the manufacturers' instructions, inserted into hole and waited the recommended time for the setting. The biomaterials specimens were divided into 4 groups according to the restorative materials used; glass ionomer cement, resin modified glass ionomer cement, compomer and composite resin. After adhesive procedures, restorative materials were applied over the biomaterials with the help of cylindrical mold (2 mm in diameter and 2 mm in height). All specimens were stored at 37°C for 24 h and shear bond strength was then measured by universal testing machine. Data were analyzed using one-way ANOVA and Tukey tests. Results: The lowest mean shear bond strength values were observed in glass ionomer cement groups for all biomaterials while the highest mean shear bond strength values were observed in compomer groups for other biomaterials specimens except Biodentine.