Politicizing the de-policitized: The representation of disability in Turkey's textbooks
Depolitize olanı politize etmek: Türkiye'deki ders kitaplarında engellilik temsili
- Tez No: 525435
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN ÇAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez, içerik ve eleştirel söylem analizi yöntemleri kullanılarak, Türkiye'deki ders kitaplarında engelliliğin temsilinin araştırılmasını amaçlamaktadır. 2016-2017 eğitim-öğretim yılında kullanılan, 10 branştan (Türkçe; Hayat Bilgisi; Sosyal Bilgiler; İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi; Matematik; Fen Bilimleri; Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi; Sağlık Bilgisi; Psikoloji; Sosyoloji) toplam 37 ders kitabı incelenmiştir. Temel eğitim materyalleri olarak ders kitapları, Apple'ın toplumlara ait“resmi bilgi”olarak adlandırdığı unsurları yansıtmakta ve desteklemektedir. Türkiye'de ders kitapları çalışmaları çoğunlukla azınlıklar, milli kimlik ve toplumsal cinsiyete odaklanmaktadır. Engellilik, Türkiye bağlamında ender incelenen bir konudur. Bu tez, engelliliğe ilişkin çeşitli teorik yaklaşımlar ve engellilik algısına dair tarihsel arkaplan çerçevesinde, ders kitaplarında yer alan görsel ve yazılı içerikteki engellilik temsilini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Mevcut ders kitaplarının, engelliliği hak temelli bir yaklaşım yerine yardım/hayırseverlik temelli bir yaklaşımla ele aldığını ileri sürmektedir. Dolayısıyla, ders kitapları engelli bireyleri 'muhtaç' ve 'acınası' bireyler olarak sunarak, engelliliğe yönelik kalıpyargıları destekler niteliktedir. Bu tez engelli bireyleri eşit ve bağımsız yurttaşlar olarak temil eden ders kitaplarının gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the representation of disability in Turkey's textbooks with content and critical discourse analyses. A total of 37 textbooks used in the 2016-17 academic year, on 10 different subjects including Turkish Language; Elementary Civics; Social Studies; Human Rights, Citizenship and Democracy; Mathematics; Physical Sciences; Religious Culture and Morals; Health Education; Psychology and Sociology are examined. Textbooks, as primary educational materials reflect and promote what Apple calls“official knowledge”of societies. Textbooks studies in Turkey mostly focuses on the representation of minorities, national identity and gender. Disability is a rarely studied topic in the Turkish context. This thesis aims at analyzing the depiction of disability in visual and written content within the framework of various theoretical approaches to disability as well as the historical background of the perception of disability. It contends that current textbooks present disability with a charity-based approach rather than rights-based one. Thus, textbooks promote the stereotypical images of disability by presenting the disabled needy and pitiful persons. The thesis demonstrates the necessity of re-writing textbooks which represent the disabled as equal and independent citizens.