Political reforms in Turkey and EU membership: Honor killings and Kurdish language rights
Türkiyede siyasal reformlar ve AB üyeliği: Namus cinayetleri ve Kürtçe dil hakları
- Tez No: 230745
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KADIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Türkiye 1999 yılında Avrupa Birliği'ne (AB) üyelik için resmi aday statüsünü kazandı. Türkiye 1999-2004 yılları arasında AB müktesebatına uyum sağlamak ve Kopenhag kriterlerinin sağlanması için yedi uyum paketi kabul etti. Bu tez çıkarılan uyum yasalarının ne derecede uygulandığınına dair farkları incelemektedir. Uygulama farklarının incelenmesi için vaka çalışması olarak özel Kürtçe kursların kapanması ve namus cinayetlerine verilen ceza indirimleri gazete ve uygun Internet sitelerinin içeriklerinin incelenmesi yöntemiyle çalışılmıştır.Alışmanın sonuçları hukuk ve uygulanması arasında bir fark olduğunu ortaya koymuştur. Haksız tahrik iddiası üzerine verilen ceza indirimlerinin uygulanmasındaki fark hakimlerin ve savcıların kendi aralarındaki bir konvansiyondan kaynaklanmaktadır. Bu konvansiyon çeşitli STK ve akademisyenlerin namus üzerine yaptığı araştırmaları doğrulamakta ve toplumun genelindeki namus anlayışıyla örtüşmektedir. Özel kÜrtçe kursları alanındaki uygulama farkı ise hem devlet bürokrasisi hem de Kürt milliyetçilerinden kaynaklanmaktadır. Çalışma sırasında devlet bürokrasisinin işlemleri geciktirerek kurs sahipleirni ekonomik zarara uğrattıkları ve bu sebeple kursların kapanmasına sebebiyet verdikleri gözlenmiştir. Bunun yanı sıra Kürt milliyetçileri de eğitim konusunu politize edip kurslara maddi katkıda bulunmayı reddederek bu kursların kapanmasına sebebiyet vermişlerdir. Sonuç olarak, namus cinayetleri ve Kürtçe kurslar alanındaki hukuk ve uygulama arasındaki karşılaştırmalı analiz uygulama sorununun farklı sebeplerden kaynaklandığına ve bu sebeple farklı çözümlerin gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Turkey became an official candidate for European Union (EU) membership in 1999. Between 1999-2004, Turkey passed seven harmonization packages to comply with the EU acquis and to abide by the Copenhagen criteria. This thesis explores the extent to which the harmonization laws are implemented in Turkey. The gap is analyzed by examining the closure of Kurdish private language courses and penalty reductions given to honor killings by using content analysis of the newspapers and pertinent Internet sites as methodology.The findings of the study reveal that there is a gap between law and implementation Turkey. The gap on sentence reductions upon provocation stems from a juridical convention between the judges. The juridical convention between the judges is similar to the general attitude towards honor in the society as the researches of various NGOs and academicians about how honor is perceived in Turkey indicate. The gap between law and implementation regarding the private Kurdish language courses stem from the state bureaucracy and the Kurdish nationalist stance towards education. During the study, it was observed that the state bureaucracy lingered the opening of the courses, which brought the course owners in an economically disadvantaged position. The Kurdish nationalists obstructed the process and caused the courses to close by politicizing the issue and refusing to provide economic funding to the courses.