Demir ile kaplanmış aktif karbon ile sulu çözeltilerden boyar madde giderimi
Removal of dye from iron-coated activated carbon and aqueous solutions
  1. Tez No: 525439
  2. Yazar: MÜGE ONARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ALTINTIĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Manyetit sentezi için en çok tercih edilen yöntemlerden biri Fe+2 ve Fe+3 tuzlarının ortak çökme yöntemidir. Bu çalışmada öncelikle kestane kabuklarının ZnCl2 ile kimyasal aktivasyonu ile aktif karbon elde edilmiştir. Daha sonra ortak çökme yöntemi ile Fe3O4-AK (magnetik aktif karbon) adsorbenti sentezlenmiştir. Sentezlenen Fe3O4-AK' nun SEM, FTIR, XRD incelemeleri ile karakteristik özellikleri belirlenmiştir. Daha sonra Fe3O4-AK üzerine sulu çözeltiden malahit yeşili (MY) giderimi yapılmıştır. Çalışmada Fe3O4-AK ile MY adsorpsiyonu üzerine başlangıç pH'ı (1-10), başlangıç boyar madde konsantrasyonu (25-300 mg/L), adsorbent miktarı (0,05-1,00 g/100 ml), sıcaklık (298-318K) ve temas süresi (5-120 dk) gibi çeşitli parametrelerin etkisi incelenmiştir. Maksimum adsorpsiyon için optimum şartların pH=6, süre 60 dk, adsorban miktarının 0,10 g ve sıcaklığın 45 C olarak uygun olduğu belirlenmiştir. Elde edilen deneysel verilere göre denge izoterminin Langmuir eşitliğine uygun olduğu bulunmuştur. Çalışmada tüm şartlar sağlandığında Fe3O4-AK üzerine MY'nin maksimum adsorpsiyon kapasitesi qm=312,50 mg/g olarak bulunmuştur. AK üzerine MY adsorpsiyon kapasitesi qm=136,25 mg/g olarak bulunmuştur. Kinetik çalışma sonucunda adsorpsiyonun yalancı ikinci dereceden kinetik modeline uyum sağladığı bulunmuştur. Adsorpsiyon termodinamiği incelendiğinde ∆H=36,15 kj/mol ve ∆S=140,76 j/mol.K olarak bulunmuştur. Elde edilen sonuçlar neticesinde Standart Gibbs Serbest Enerji değerleri AK için 298, 308 ve 318K'de sırasıyla (-2,40; -2,77 ve -3,25 kJ/mol), Fe3O4-AK için 298, 308 ve 318K'de sırasıyla (-5,40; -6,50 ve -8,05 kJ/mol) negatif olduğu belirlenmiştir. MY'nin geri kazanımı için su, aseton, metanol ve metanol+asit içeren desorbentlerle desorpsiyon çalışması yapılmıştır. En yüksek %D metanol: asit (95:5) ile yapılan çalışmada bulunmuş ve bu çözücü karışımı ile 7 kez döngü çalışması yapılmıştır. Tüm deneysel sonuçlar, birlikte çöktürme yöntemiyle sentezlenen Fe3O4-AK'nin sulu çözeltiden katyonik boyar madde olan MY'nin uzaklaştırılmasında doğal, düşük maliyetli ve kolay uygulanabilir adsorbent olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Coprecipitation method of Fe+2 and Fe+3 salts is one of the most preferred methods for magnetite synthesis. In this study activated carbon was obtained by the activation of chestnut shells with ZnCl2 primarily. Then Fe3O4-AK (magnetic activated carbon) adsorbent was synthesized with coprecipitation method. The characteristics of synthesized Fe3O4-AK were identified with SEM, FTIR and XRD examinations. The malachite green (MG) was removed from water solution over Fe3O4-AK. In the study the effects of the parameters such as initial pH (1-10), initial dyestuff concentration (25-300 mg/L), adsorbent amount (0,05-1,00 g/100 ml), temperature (298-318 K) and contact time (5-120 min) MG adsorption with Fe3O4-AK were examined. Optimum conditions for maximum adsorption were identified as pH=6, time 60 min, adsorbent amount 0,1 g and time 45 C. It was identified that the equilibrium isotherm was complied with Langmuir Isotherm according to the obtained experimental data. When all conditions were provided in the study, maximum adsorption capacity was determination as 312,50 mg/g for Fe3O4-AC sorbents and as 136,25 mg/g for AC sorbents. During the kinetic study it was identified that the adsorption was complied with pseudo second degree kinetic model. When the adsorption thermodynamics was examined, it was found as ∆H=36,15 kj/mol and ∆S=140,76 j/mol.K. In the consequences of what have been obtained, the values of Standart Gibbs Free Energy it has been pointed out as negative for AK, 298, 308 and at 318K by the line (-2,40; -2,77 and -3,25 kj/mol) for Fe3O4-AK, 298, 308 and at 318K by the line (-5,40; -6,50 and -8,05 kj/mol). For the recycle of the MG, desorption study was conducted with water, acetone, methanol and methanol+acid containing desorbents. The highest D % was found in the study conducted with methanol: acid (95:5) study and cycle study was conducted with this solution mixture for 7 times. All experimental results has shown that Fe3O4-AK that has synthesized with coprecipitation method, is natural, low-cost and easy-applicable adsorbent for the removal of MG which is a cationic dyestuff from water solution.