1931-1938 arası Türk basınında Gagavuzlar
Gagavuzlar on the Turkisch press between 1931-1938
  1. Tez No: 525455
  2. Yazar: İLKER BALÇIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİTHAT ATABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Bölgesel Araştırmalar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Balkan Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Türklüğün altının çizildiği 1923'lerde Türkiye'nin nüfusu sekiz milyon kadardı. Nüfusun artması gerekmekteydi. Bu amaçla Balkanlarda yaşayan Türkler anavatana göç ettirilmişlerdir. Gagavuz Türkleri ile ilgili resmi çalışmaların yapılması 1930'lu yıllarda Hamdullah Suphi'nin Romanya elçiliğine atanmasıyla başlamaktadır. Sadece Romanya Büyükelçiliği değil Köstence ve Varna'da bulunan temsilciliklerde de Gagavuzlar ile ilgili çalışmalar yetkililer tarafından başlatılmış ve rapor halinde Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ne gönderilmiştir. Bu raporlar oldukça benzer tespitler içermekte ve Gagavuzların Balkanlardaki varlığı ile ilgili detaylı bilgiler vermektedir. Soyu Türk olan bu halk da göç ettirilmek istenmiştir. Hamdullah Suphi, Gagavuz halkıyla ilgili büyükelçi olduğu Romanya'da araştırmalar yapmıştır. Gagavuzların milli benliklerinden uzaklaşmaması için uğraş vermiştir. Ancak Hristiyan olan bu halkın Türk olduğu tam olarak kabul edilmemiştir. Dönemin Türk tarih teziyle çelişik bir şekilde Gagavuzların göçü sadece düşüncede kalmış ve gerçekleşememiştir.
Özet (Çeviri)
Turkishness underlined that Turkey's population of eight million in 1923. Population needed to increase. For this purpose, the Turks living in the Balkans were emigrated to their motherland. The official work on Gagavuz Turks began with the appointment of Hamdullah Suphi to the Romanian Embassy in the 1930s. Not only in offices located in the Embassy of Romania in Constanta and Varna was launched by the authorities, studies and reports related to the Gagavuz case was sent to the Government of the Republic of Turkey. These reports contain very similar findings and provide detailed information on the Gagavuz's presence in the Balkans. It is also desired to immigrate the Turkish people. Hamdullah Suphi has conducted research in Romania where he is ambassador for the people of Gagavuz. He strived not to move away from the national selfs of the Gagavuz. However, it is not accepted that this people who are Christian are Turkish. Contrary to the Turkish historical thesis, the migration of the Gagavuz is only thought and not realized.