The role of world assumptions and coping strategy in understanding the relationship between attachment, trauma, depressive and post traumatic stress symptoms
Dünyaya ilişkin varsayımlar ile başetme becerilenin bağlanma, travma ve depresif ile travma sonrası stres bozukluğu semptomları arasındaki ilişkideki rolü
- Tez No: 525457
- Danışmanlar: DOÇ. ILGIN GÖKLER DANIŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, travma, bağlanma, dünyaya ilişkin varsayımlar, başetme becerileri ile depresif ve travma sonrasi stress belirtileri arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Bu çalışmanın diğer bir amacı ise, depresif belirtiler ile travma sonrası stress belirtileri yordayan değişkenler ile dünyaya ilişkin varsayımlar ve başetme becerilerinin aracı rolünü araştırmaktır. Araştırmanın örneklemi 241'i erkek ve 254'ü kadın olmak üzere 495 gönüllü katılımcıdan oluşmaktadır. Veri toplama işlemi özbildirim ölçekleri ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçları, çocukluk çağı travmaları, kaygılı ve kaçınmacı bağlanma ve dünyaya ilişkin varsayımların katılımcılarda depresif semptomlar ile travma sonrası stres semptomlarını yordadığını ortaya çıkarmıştır. Regresyon analizi sonuçları erken dönem travmalar, kaygılı bağlanma ve dünyaya ilişkin varsayımların depresyon ve travma sonrası stress belirtilerinin yordayıcı değişkenleri olduğunu ortaya koymaktadır. Bunun yanı sıra aracılık analizleri de başetme becerileri ve dünyaya ilişkin varsayımların çocukluk çağı travmaları ile depresif ve travma sonrası stress belirtileri arasındaki ilişkide aracı rolü olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The main aim of present study is to examine the relationship between trauma, attachment insecurity, world assumptions, coping, depressive and post traumatic stress symptoms. Examining the predictors of depressive and posttraumatic stress symptoms and mediator effects of world assumptions and coping were another aims of the current study. The participants of the current study consisted of 495 voluntary participants (of whom 241 are male and 254 are female). The data were collected through self-report questionnaires. The results indicated that early traumatic experiences, attachment avoidance, attachment anxiety and world assumptions predicted the depressive and post traumatic stress symptoms. Results of regression analyses suggested that childhood traumatic experiences, attachment anxiety and world assumptions were significant predictor on depressive and post traumatic stress symptoms. Besides, coping and world assumptions were significant mediator between early trauma depressive and post traumatic stress symptoms.