Yerel halkın kadın turistlere yönelik bakış açısının toplumsal cinsiyet eşitliği bağlamında incelenmesi: Gökçeada örneği
Investigating the perspective of local people towards women tourists in the context of gender equality: Gökçeada case
- Tez No: 525460
- Danışmanlar: PROF. DR. FERAH ÖZKÖK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu tez çalışmasında yerel halkın tek başına seyahat eden kadın turistlere yönelik bakış açısının toplumsal cinsiyet rolleri eşitliği ve yaşam değerleri bağlamında incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Şubat – Nisan 2018 tarihleri arasında Gökçeada'da yaşayan yerel halk oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından yüz yüze anket tekniği ile toplanmıştır. Araştırma kapsamında yerel halktan 195 kullanılabilir anket formu elde edilmiştir. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde Bağımsız İki Örnek T-Testi, Ki-Kare Testi, Açımlayıcı Faktör Analizi ve Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda Gökçeada'da yaşayan yerel halkın eşitlikçi bir bakış açısına sahip olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada ayrıca, tek başına seyahat eden kadın turistlere yönelik bakış açısı ifadeleri ile yerel halkın toplumsal cinsiyet rolleri eşitliği puanı, özgürlük ve eşitlik değer puanları arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Toplumsal cinsiyet rolleri eşitliği puanı ile özgürlük ve eşitlik değer puanı arttıkça, yerel halkın tek başına seyahat eden kadın turistlere yönelik bakış açısı olumlu yönde etkilenmektedir. Araştırma sonucunda, tek başına seyahat eden kadın turistlere yönelik bakış açısı ifadeleri ile yerel halkın cinsiyeti ve eğitim düzeyleri arasında istatistiki bakımdan anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca, yerel halkın toplumsal cinsiyet rolleri eşitliği puanı ile uyum, iyilikseverlik, özgürlük ve eşitlik değerleri arasında istatistiki bakımdan anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to examine what is the perspective of local people towards women tourists travelling alone in the context of gender roles equality and life values. Population of the research consists of the local people living in Gokceada between February and April 2018. Data was collected by the researcher face to face implementation questionnaire. In the context of research, 195 valid questionnaire obtained from the local people. Independent Sample T-Test, Chi-Square Test, Exploratory Factor Analysis and Correlation Analysis were used in the analysis of the data obtained from the research. As a result of the research, it was determined that the local people living in Gokceada have an egalitarian perspective. It was also found significant differences between the gender role equity score, the scores of freedom and equality values and the perspective of local people towards women tourists travelling alone. As the gender role equity score and the scores of freedom and equality values increase, the perspective of local people towards women tourists travelling alone is positively affected. As a result of research, it was found a statistically meaningful correlation between the perspective of local people towards women tourists travelling alone and their gender and education level. It was also found statistically significant correlation between the gender equity score and the scores of harmony, benevolence, freedom and equality values.